Quote Originally Posted by bungabunga View Post
Si pentru Android si pentru iOS exista de mult aplicatia Sixaxis controller, care permite conectarea unui controller de PS3 si maparea acestuia in functie de nevoile fiecarui joc.
Informatie gresita. Aplicatia Sixaxis Controller nu exista decat pe Android (necesita si root si nu e functionala pe toate device-urile). Pentru iOS fie trebuie suport pentru gamepad oficial (implementat de la iOS7, dar nu si pentru DualShock-uri), fie prin jailbreak cu ajutorul aplicatiei Blutrol - care insa nu a fost updatata pentru iOS7).
Quote Originally Posted by bungabunga View Post
Practic o tableta cu iesire HDMI poate fi folosita in felul asta pe post de consola
Nu ai nevoie de HDMI. Poti sa scoti prin AirPlay, AllShare sau alte nebunii. Nu esti legat de cablu.
Quote Originally Posted by bungabunga View Post
Daca o sa scoata pentru platformele mobile jocuri cu gameplay identic celui de pe console, gandite pentru a fi jucate cu controllere, probabil ca asta va fi viitorul.
Hehe, cand discutam despre asta in poll-ul acesta, zicea lumea ca sunt nebun: http://www.consolegames.ro/forum/f6-...erate-console/. Acum ca va oferi suport Sony oficial, nu mai sunt nebun? Got to love Sony fans

Anyway, pentru mine partea asta de gameplay via streaming e "No, thank you!". Vad ca Sony desi inca suporta formatul fizic, face tot posibilul sa-i prinda pe toti in serviciile lor online. Ma uit la PS+, Music Unlimited, Video Unlimited, acum si PlayStation Now... cum sa zic, depinzi 100% de Sony. Daca maine Sony scoate stecherul din priza, ramai cu ochii in soare (si cu banii luati). Sa nu mai vorbim despre faptul ca daca serverele Sony pica (si o fac in mod constant lately), te uiti la cat de frumos e afara. So, din punctul asta de vedere Sony face mai multe miscari spre digital si drm decat a incercat sa faca Microsoft cu Xbox One. Culmea e ca la Microsoft au sarit toti la gatul lor, pe cand la Sony e "bravos"! Talking about righteousness

P.S. A nu se intelege gresit. N-am nimic cu serviciile Sony. Am si eu PS+, probabil voi face un trial de PSNow, insa pe termen lung nu-mi place deloc ideea. Urasc cand in loc sa-mi oferi backward compatibility pentru jocurile pe care LE-AM PLATIT DEJA, sa vii si sa-mi dai un alt serviciu, pe care trebuie sa-l platesc lunar pana la sfarsitul vietii (sau al serviciului), pentru a ma putea juca ceva ce repet, am platit deja odata. La fel si cu PS+... poate peste 10 ani voi fi un mos sarac, care nu-mi permit sa mai platesc lunar. In loc sa stau sa ma bucur la "pensie" de jocurile pe care le-am cumparat, primesc un mare sut in fund... So, retail all the way for me. For now at least!