Eu ce ziceam? Pana la urma a fost un duel intre unul fara fani si unul cu fani (Messi nu intra anul asta in calcul dupa parerea mea, chiar daca a obtinut destule voturi) si a castigat cel cu fani. Chestie perfect previzibila. (singurul lucru care lasa sa planeze o eventuala umbra de indoiala asupra rezultatului fiind pilele pe care le-ar fi bagat Platini pentru Ribery).

Sincer vorbind, cred ca acum 15 ani un personaj cum e CR n-ar fi avut nici 10% din fanii pe care-i are azi, dar na, vremurile se schimba. Eu unul ma uitam la cerceii aia cu care venise la ceremonie si ma intrebam daca si-a propus sa-l ceara careva de nevasta , dar fiecare epoca are moravurile ei.

Oricum, daca isi tragea o poza langa portarita nemtoaica (aia care a castigat la feminin) era fotografia anului.


Ca fotbalist insa, mi se pare ca e pe un trend ascendent, pana acum vreo 2 ani era pierit in cam toate meciurile decisive, acum a tinut steagul sus in barajul cu Suedia. Din pacate pare genul de personaj cu multe calitati individuale dar in jurul caruia nu se poate construi o mare echipa.

Probabil ca in tenis ar fi fost the next best thing de la John McEnroe incoace...