Quote Originally Posted by trickz View Post
sprijiniti software legal - daca aveti un prieten fotograf, despre care stiti clar ca are aparatura necesara, dar trebuie sa ii cumparati un cadou, va recomand software legal.
Sunt perfect de acord si am sustinut dintotdeauna ca numai prin achizitia unui software legal poti ajuta la dezvoltarea unui produs mai bun. Insa nu sunt de acord cu ceea ce fac firme precum f64 (la care ai pus link). Adica, nu inteleg de ce as plati la f64 659 RON (precomanda) cand pot sa iau de pe Buying guide | Adobe Photoshop Lightroom 5 cu 583 RON (TVA inclus). Sau chiar din US la 79 USD (262 RON, dar fara taxe): Download Photoshop Lightroom 5 photo software | Adobe Photoshop Lightroom 5.

---------- Post added 15-01-2014 at 14:29 ----------

tudyniuz: desi trickz stiu ca e fan "filmare via DSLR", eu unul am ajuns la concluzia ca nu merita. Da, daca vrei sa faci o filmare deosebita (a se citi film), pe trepied, in conditii optime, ceea ce poti face cu lentilele si setarile unui DSLR bun nu se compara cu o camera video, chiar si una profi. Insa pt. daily stuff, nici sa nu-ti treaca prin cap ca te plimbi cu DSLR-ul la gat si zici "wow, ce bine ar fi sa filmez situatia asta". Nu se poate compara un DSLR (chiar si cu super stabilizare optica) cu ceea ce poate face chiar si un consumer cam la stabilitate. De sunet nu mai vorbesc... sau de greutatea de utilizare. Unde mai pui ca majoritatea DSLR-urilor sunt varza la capitolul ergnomie (ba auzi cand faci zoom sau cand folosesti butoanele, ba nu poti focaliza corect - hell yeah, unele nici macar nu pot face zoom in timpul filmarii).

Deci, recomand ca pt. fotografie sa alegi un aparat cat mai bun pe partea de foto... si lasa partea de video pt. un produs dedicat. Parerea mea.