Am gasit problema intr-un final si e din cauza la dolby/dts. Testele le-am facut cu difuzoarele la tv combinate cu boxele. Initial aveam efectul de ecou , tv-ul neavand delay, dar dupa ce m-am jucat prin setari la amp am gasit o optiune av sync care era activata si imi adauga 80ms (din ce am citit din carte). Am dezactivat-o si totul a mers brici, dar din pacate doar pe semnal pcm, pe semnal dolby (national geographic, film de pe stick cu dolby, ps3 etc) pastrandu-se problema, parca totusi nu asa accentuat.

Din ce am citit pe internet semnalul dolby/dts e comprimat pentru a putea trimite pe mai multe canale si nu e neaparat mai calitativ, dar totusi nu inteleg de ce se aude mai conturat si mai puternic

Cu sunetul dts nu prea m-am jucat caci il am doar pe ps3 in gran turismo din ce am vazut, dolby variaza pe mai multe formate, pe rds (natgeo) e un fel iar pe film (bluray separat) e altul.

PS: Ma gandesc destul de serios acum sa imi iau un sony ca al tau sau o plasma panasonic, inca am dubii la plasma datorita problemelor bine cunoscute si diferentei de pret dintre zt60 si vt. Nici la sony nu stiu ce sa aleg, sa merg pe 140 sau 120 cm si daca sunt diferente intre ele inafara de diagonala.