Quote Originally Posted by MonkY View Post
Uite, vine Konami si va ajuta sa vedeti diferentele, in cazul lui Metal Gear Solid V: Ground Zeroes. E prezentat jocul atat pe Xbox 360, PS3, Xbox One si PS4. Chiar si in cazul Xbox 360 vs Xbox One, desi vorbim de aceiasi rezolutie (720p), diferenta iti "sare in ochi". Stiu, se putea mai mult... dar Hideo e genul care oricum e capabil sa optimizeze si pentru PS2, PSx, PSP, daca i se cere...

Mie sincer nu mi-a prea sarit in ochi mare lucru intre versiunile de Xbox 360 si Xbox ONE... singura diferenta majora am vazut-o intre PS3 si PS4.

Quote Originally Posted by emanuel View Post
Nu prea am habar cum s-a ajuns la Console vs PC, dar eu am o mare nelamurire: ce exclusivitati de calitate jucati voi pe PC care sa impresioneze la grafica ? Ca sunt tare curios.


Care este ultima exclusivitate de calitate pt PC care a impresionat prin grafica ? Da, sigur, teoretic PC-ul are resurse sa fie mai puternic decat consolele, dar daca nu ai jocuri care sa puna in evidenta aceasta putere, degeaba. Era odata ca niciodata cand pe PC veneau exclusivitati ca Half Life sau Crysis. Acele vremuri sunt demult apuse.
Jocuri exclusive pt console ce au impresionat prin grafica: GoW 3, FFXIII, Uncharted 2,3, Killzone 2,3, doar ca sa amintesc cateva nume. Acum spuneti-mi si mie o exclusivitate de PC care a facut concurenta la aceste jocuri.


In 2013 cele mai bune jocuri exclusive pt console au fost The last of us si GTA5, ambele cu o grafica impresionanta.
Pt PC: dota 2, Stanley parable, the swapper, Europa universalis 4, gone home au fost cele mai bune exclusivitati. Toate jocuri de calitate, dar grafica nu e punctul lor forte. Toate le pot juca pe Pc-ul meu vechi de 3 ani, cumparat cu 1300 lei.


Asa ca nu, daca vrei grafica iti cumperi o consola. PC-ul e bun daca iti plac strategiile, MMos si adventure games.
Tu esti ceva PC hater constat. Cine vrea grafica isi cumpara PC de jocuri cu o placa video puternica. Orice joc multiplatforma prezinta diferenta de calitate intre versiunea de PC [cu detalii ridicate] si versiunea de next gen [nu vorbim de PS3 x360 unde diferenta e prea mare].

Joaca-te Crysis 3 pe PS3 apoi Crysis 3 pe un GTX 760> [fa-o practic nu din citite pe net] si apoi vino si povesteste-mi despre cine vrea grafica cumpara consola.

Citeste de asemenea si FaceOff-urile pe EuroGamer, comparatiile intre Next Gen si PC pentru GHOSTS si Battlefield 4. Tu nu pricepi ca next gen nu e pentru grafica top noch? Vad ca lumea e foarte agitata din cauza asta. Voi ati vrut calitate grafica care sa rivalizeze cu ceva placi video care costa cat toata consola? A zis MonkY mai sus, nu se poate intampla asta.

Stiu ca cei anti-PC se simt tradati pentru ca sperau ca next gen sa fie peste PC dpdv al graficii, astfel eliminandu-l din peisaj. Ce sa zic, haterism ieftin.

N-ar trebui sanctionati cumva haterii si trollerii Anti-PC? Consolele si PC-urile sunt lucruri diferite nu concureaza, se completeaza, repet, un entuziast are si consola si PC, cine trolleaza ori n-are PC puternic [ca si colegul de mai sus care e Anti PC si imi explica cine vrea grafica cumpara consola] ori n-are consola.