Nu prea mai conteaza de unde s-au inspirat... deja oricum "ultrabook"-urile astea seamana intre ele in draci. Important e ca totusi au facut un monstru negru (cum imi place mie) care se poate bate linistit cu MacBook Pro cu Retina. De fapt, aici am si eu o ciudatenie. Stiu ca pe Macbook-uri o rezolutie mare (gen Retina) e acceptata de OS fara probleme, si se vede perfect dupa "upscale". Eu am avut probleme cu notebook-uri cu Windows care erau doar FullHD pe 13" si a trebuit sa le pun 150% Custom DPI ca sa poti citi un amarat de text. Ma gandesc cu groaza ca la 3200x1800 pe un 14" va trebui setat pe la 200% ca sa intelegi ceva. Insa Windows are extrem de mari probleme la Custom DPI, unele aplicatii fie netinand cont de asta (si arata ca niste pureci), iar altele in custom DPI fac un fel de zoom/stretch, si arata ORIBIL. Nu mai vorbesc ca la unele fug butoanele si casutele de dialog de nu poti sa dai click pe ele...

Totodata, sunt al naibii de curios daca va reusi sa tina vreun joc la maxim in 3200x1800... altfel, care e rostul?