Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
Dacă la tine asta înseamnă că a făcut ceva numai zic nimic, şi tu ştii fotbal, la fel cum nici Bale nu s-a mişcat.
Daca nu intelegi ca faza aia a schimbat cursul meciului cu 180 de grade poate ca trebuie sa te mai uiti nitel la fotbal. Si citeste atent ce scrie interlocutorul inainte sa dai reply, n-a zis nimeni ca Bale nu s-a miscat, se misca saracul de el de ziceai ca-i motoreta, dar degeaba, rezultatele au fost nule.

In timp ce Neymar, asa batut de vant cum e, a avut o contributie esentiala in meciul de aseara.

Quote Originally Posted by akzation View Post
Ieri seara i-a iesit chiar bine fata de cat de penibil a aratat pana acum de cand a venit in Spania . Nu e nici Brazilia cum e Spania acuma .
Cea mai mare calitate a lui (din ce-am vazut eu pana acum, nu urmaresc totusi meciuri gen Barcelona-Osasuna...) este capacitatea de a tine foarte bine de minge in situatii statice. Sigur, cu genul asta de mingicareala n-are ce cauta la o echipa cu joc direct si progresie foarte rapida (la Dortmund n-ar avea ce cauta de pilda), dar la Barcelona poate fi extrem de util in anumite momente. Calitatea asta a fost foarte bine pusa aseara in valoare la golul marcat din actiune de Messi, cand Neymar tinea de minge pe la 9-10 metri de poarta pana i-a dat un aparator peste picior de a zburat mingea fix la Messi.

Ca urmare a jocului ei de posesie, Barcelona aduce foarte des mingea in marginea careului echipei adverse si o plimba acolo minute in sir. Iar un jucator ca Neymar, cu deprinderi si mingicareli de-astea de fotbal pe plaja/maidan, forteaza adversarul sa greseasca in situatii extrem de periculoase. Parerea mea e ca au stiut foarte bine ce fac cand au dat carca aia de bani pe el.