MS au fost dezvoltatori pentru MAC de foarte multi ani, chiar de la inceputurile Machintosh-ului. Suita OFFICE pentru iOS probabil sa nu fie ceva extraordinar, insa versiunea pentru MAC sigur e foarte asteptata, pentru ca, este una din killer apps in mediul office & productivity.

Pages / Numbers sunt aplicatii extrem de dragute, si eu le folosesc pe Mac, sunt mai misto decat Office din multe puncte de vedere, dar o companie care trebuie sa faca schimb permanent de documente create in Office are nevoie de Office. Si cum foarte multi pe dincolo prefera calculatoarele Apple, au nevoie de o versiune la zi de Office pentru MAC. Sunt considerente economite puternice, asta a fost si motivul deciziei MS de a lansa o versiune actualizata de Office pentru OS X si iOS. Nu se adreseaza userului de rand ci mediilor corporate, iar acolo indiferent ce spuneti voi si cate mii de alternative sunt, Office e rege.

Am lucrat 9 ani la o companie care apartine rusilor [si sunt lideri mondiali pe domeniul ala de activitate] si prin natura meseriei am avut contact cu foarte multe documente din cadrul companiei, din afara companiei, de la auditurile externe si corporative, de la o gramada de clienti, pana la documente complexe primite din UE de la tot felul de organizatii & stuff. Si absolut toate erau in Office, nici nu se punea problema de altceva [din partea tuturor]. Iar top managementul aveau toti iPAD-uri.

Asa ca Office pentru OS X si pentru iOS este binevenit si cerut de foarte multa lume, in special de cei din mediile corporate. Iar pretul subscrierii nu constituie un impediment avand in vedere piata careia ii se adreseaza. Office ptr OS X si iOS nu este pentru userul de rand. La fel cum nu e nici Office-ul pentru Windows. Este pentru companii.