Quote Originally Posted by Teo View Post
Mi-au trecut prin mana peste 30 de console. Daca vrei sa faci o treaba calumea si vrei neaparat x-clamps ai grija la strangerea suruburilor. Pentru o presiune cat mai naturala eu am folosit saibe din cauciuc. Poti incerca totusi sa lasi x-ul original insa sunt sceptic in privinta presiunii alocate de el, am avut cazuri cand a fost ok si asa dar parca mai bine e cu x-clamp facut de tine.
Legat de pasta, Arctic Silver 5.
Iar cel mai important lucru pe departe e ventilatorul, am facut 1k de teste si cu termometre, pasta standard, pasta arctic silver,etc.... Daca ii cuplezi ventilatoarele la 12v de la cablul de dvdrom va fi sloi, pui untul pe ele si nu se topeste.
In legatura cu acel radiator, e mult mai bun cel cu pipe.
Eu folosesc un xbox360 din....2005 si ma tine de minune, are foarte multe ore la activ, foarte multe...
Wow da ai facut ceva "tuning" la el Si asa il tii sau are carcasa pusa ? Am vazut pe youtube parca, despre ventilatoare ca ar fi bine sa fie puse pe 12V.. Treaba asta de la DVD-rom imi cam suna a ban pe X-Live, asa o fi ? Mai stii exact ce suruburi ai folosit si ce saibe ? (dimensiuni si cate) .. Am gasit pe un site niste denumiri prin engleza : " 12mm Cheese Head Screws + M5 Nylon Washers - 1 mm thick + M5 Steel Washers - 1 mm thick " dar nu cred sa gasesc pe la noi asa ceva.. am sa caut prin Dedeman, Baumax