Salut tuturor,


Sunt nou pe acest forum si sunt nou si in console, respectiv Xbox One este prima mea consola, nu stiu daca mi-am dorit-o, dar acum chiar imi place. Nu ma joc foarte mult pentru ca am decat BF4 (terminat in 4 zile cate 3 ore) si RYSE (care a durat mai mult).

Am avut o problema cu alimentatorul pentru ca era versiunea de USA (110v), dar am rezolvat-o prin achizitia unuia nou (ar mai fi fost varianta sa-l returnez pe cel actual si primeam unul de EU, dar trebuia sa-l trimit in Anglia sau US pe acesta pentru a se schimba, procedeu care i-a foarte mult timp).
Am o problema tehnica acum cu contul, era facut de mai mult timp pe hotmail si nu i-am dat importanta, se pare ca intre timp l-am trecut si la xbox live si acum de 1 luna si jumatate ma lupt cu ei sa pot sa schimb unele informatii si trebuie sa le acord o alta adresa electronica pentru a ma putea verifica, niste dureri de cap.

Am avut un card pentru gold de la RYSE pentru 3 zile, pe care l-am folosit si m-am bucurat de skype, navigat pe internet, youtube, jucat pe internet, jocuri demo si toate cele. Mai am inca unul pentru 14 zile care vine in pachet, apoi voi utiliza cele 30 de zile gratuite pe care ti le acorda ei pe cont si apoi poate achizitionez serviciul pe 12 luni.

Am spus poate pentru ca sunt putin dezamagit ca nu acorda 2 jocuri gratuite lunar (zvonurile spun ca ar incepe din iunie si ca vor face anunt la e3 si probabil mai asteapta lansarea unor jocuri indie, dealtfel nici nu ma astept sau nu mi se pare normal sa se acorde un joc lansat in ianuarie - februarie, pentru ca atunci dezvoltatorii de jocuri ar avea profituri extrem de mici, dar asta nu ar trebui sa ma intereseaze pe mine ca si utilizator ) cum acorda la versiunea 360 si cum de altfel acorda competitorul PS4 (nu vreau sa creez polemici, cum ca nu exista jocuri suficiente si etc, este doar parerea mea si mentionez ca nu imi pare rau ca nu am PS4 ).

Perioada de 3 zile in care am avut gold mi-a oferit si dreptul sa utilizez Netflix (cu un cont de USA), pentru cei ce au probleme cu el si primesc mesaje de genul "this service is not available in your country", am gasit o metoda pe care o folosesc si imi acorda acces in program (mentionez ca eu fac acest lucru pe proprie raspundere, in contradictie cu termenii Netflix si nu am primit nici ban sau notificare ), pasii sunt urmatorii:
1. Go to the Dashboard
2. Press options button the controller
3. Go to Network
4. Go to Advanced Settings
5. Go to DNS settings
6. Select Manual
6. Enter Primary DNS 185.37.37.37 and press enter (185.037.037.037)
7. Enter Secondary IP 185.37.37.185 and press enter (185.037.037.185)
8. Press B for save
9. Restart the Xbox One
Informatiile nu imi apartin mie (https://support.unlocator.com/customer/portal/articles/1382539-how-to-setup-xbox-one) sper sa nu primesc atentionare pentru pagina electronica.

Apropo de jocuri intentionez sa-mi achizitionez Fifa 14 (imi place mai mult baschetul, dar fotbalul arata mai bine pe consola), pentru ca poate fi distractiv cu prietenii (de unde rezulta si un alt controller, putin mai tarziu) si urmeaza sa primesc cadou si "South Park". Deasemenea as vrea si un "Play & Charge Kit" (au avut la A***x cu 120 RON, dar stocul este epuizat de aproximativ o luna si jumatate).

PS: sunt in afara subiectului, dar exista un topic in care oamenii doresc sa tranzactioneze jocuri? (cum am mentionat si mai sus eu am BF4 si RYSE de care aproape nu ma mai ating). Unul dintre administratori a mentionat in "Ghid Xbox One" ca acest lucru este posibil sa nu le ofere urmatorilor utilizatori toate optiunile, eu sunt dispus sa incerc .


AlexB