Asta cu copierea setarilor mi se pare o mare tampenie in general. In primul rand pentru ca nu gasesti 2 TV-uri calibrate identic (mai ales in gama aceasta de pret), si in al doilea rand pentru ca daca nu ai un tool de calibrare (eu folosesc Spyder 4 Elite + TV upgrade), nu te poti baza decat pe modul in care percepi tu setarile respective. Plus faptul ca multi nu iti specifica faptul ca ei au setat respectivul TV pe intuneric total... si tu te miri ca arata ca naiba in daylight (sau invers).

Apoi, cred ca mai important este cum iti place tie sa te uiti la content... decat sa copiezi niste chestii care e posibil sa faca totul mai urat. Luam ca exemplu gamma si contrastul dinamic. Mie de exp. imi place sa merg cu gamma mai jos si contrast dinamic +1 in timp ce majoritatea merge cu gamma mai sus si contrast dinamic pe zero. Asta pentru ca eu merg cu backlight si brightness mai mari... si nu am parte de black crush.

Pe de alta parte, daca as folosi setarile din acea pagina pe al meu model, mi-as arde retina. De exp. acolo recomanda Backlight 16, pe cand eu stau pe maxim 12. Acolo recomanda Brightness 47 in timp ce mie mi se pare imens 32. Acolo recomanda orice fel de Motion dezactivat... dupa care in filmele unde ai panning te miri ca face judder. La fel, pe Warm 2 mi se pare atat de exagerat, incat nici daca m-ar forta cineva nu as sta asa (albul este galben deja).

De mentionat aici ca va conta enorm si sursa. Este motivul pt. care eu am anumite setari pe HTPC, anumite setari pt. PS4 si alte setari pt. Xbox 360, alte setari pt. TV.

In concluzie, nu mai cauta setari pe net... rezerva-ti o zi si joaca-te cu setarile. Ai imaginile de mai sus pentru a te ajuta sa nu pierzi din detalii (contrast prea mare, brightness prea mic, etc.), iar in rest, pune filmul favorit si jocul favorit... Bafta!