Lasand la o parte chestiile pentru developeri pe care prefer sa nu le comentez pentru ca nu ma aflu printre ei si nu sunt produse care mi se adreseaza, eu nu vad nimic nou in tot iOS8. Toate functiile "noi" exista de ceva timp pe alte OS-uri. Desigur ca Apple a dat-o iar pe intoarsa si a zis ca e revolutie, inovatie si ceva complet nou si incredibil, dar nu e. Tot ce au facut a fost sa incerce sa aduca iOS mai aproape de competitie. Daca la lansare acum 7 ani era cel mai cel OS, a ramas de mult in urma ca utilitate si functionabilitate. Eu eram convins ca vor fi chestii de genul asta prezentate. Singura grija pentru mine era OSX, care e momentan singurul produs Apple care inca imi place foarte mult.

Chestiile gen iCloud Drive sunt hilare. Dropbox o sa moara acum? Haha, buna asta. Pana nu il pot accesa de pe orice dispozitiv asa cum pot face cu Dropbox, iCloud Drive o sa fie fix pix. La fel si iMessage, merge doar pe iPhone. Cum vorbesc cu prietenii cu Android si Windows? Sau rup contactul cu ei? Neah, e acelasi rahan care a fost si pana acum, sper ca acum sa nu mai consume baterie atat de multa. Cine l-a folosit stie asta.

AppStore-ul se misca super incet momentan fata de Google Play, nu stiu cum e cu zece clase peste acesta cand se misca ca un PSN pe PS3. Dar ma rog, faptul ca acum ai trei sortari noi a aplicatiilor e un fel de a inova.

Family share cere lumea de cand cerul si pamantul, ma bucur ca au ascultat, pe iPad o sa fie chiar util. Inca o inovatie!

In sfarsit tastaturi noi, o alta inovatie. Iar ei acum au cea mai buna tastatura din lume cu predictive typing si bla bla, ii cred, doar nu ne mint pe toti pe fata, ce naiba. Inca o inovatie.

In rest, alte tweak-uri ori sunt furate de la Android, ori sunt "inspirate" din chestii din Cydia. Inca de pe iOS4 cu JB puteam raspunde la notificari fara a intra in aplicatie. Dar acum e integrat in OS, na, au inovat-o si pe asta.

Puteti sa imi ziceti hater, dar acum chiar sa laudam ca au copiat din toate partile mi se pare o prostie, mai ales ca majoritatea stim clar ca nimic din ce a fost prezentat nu este nou. De Samsung si HTC s-a luat toata lumea ca au venit cu gold pentru telefoane, acum de ce nu comenteaza nimeni ca tot ce a prezentat Apple azi a fost furat fie de la Google fie de la developerii din Cydia? Sper totusi ca baietii aia sa fi fost compensati si ei cu ceva. Multitasking-ul din iOS7 tot la ei l-am vazut intai. Nu stiu daca au fost cumparati sau ajutati de Apple sau nu, ca ei muncesc si Apple incaseaza.

Ma rog, astea sunt impresiile mele dupa ce am vazut astazi. Nu ma pun sa ma cert cu nimeni, fiecare are parerea lui si e liber sa o imparta cu toata lumea. Nu vreau flame-uri sau alte alea, doar ca am remarcat lipsa criticii de plagiat asupra Apple, pe cand la Samsung&Co e omniprezenta.