Kojima va anunta anul acesta la E3, Metal Gear Solid 5 pt. PS4. In acelasi timp, a fost dezvaluit si noul suport optic, violet-ray cu o capacitate maxima de 1TB pt. varianta DL. Ia sa vedem, pana unde ajunge stirea mea
Lasand ironia de-o parte, e cam devreme pt. astfel de anunturi. Ciclul de viata al unei console nu cred ca a ajuns nici macar la jumatate. Si Sony si MS inca au pierderi majore, mai ales cu prezenta criza mondiala. Construierea lui Cell a durat aprox. 4 ani si a costat aprox. 400 milioane de dolari. Chiar credeti ca Sony, IBM si Toshiba mai sunt in stare sa investeasca cat de curand intr-o noua putere de calcul? Alt motiv pt care nu cred ca o sa vedem cat de curand noua generatie, este desigur technologia entertainment actuala. Desigur, si mie mi-ar placea sa vad noua generatie de console, dar sa nu uitam ca trebuie sa aduca noi concepte, nu doar o putere de calcul mai puternica. La aparitia Xbox 360, existau deja Tv-uri HD cu diagonala cat jumatate din peretele living-room-ului (chiar daca surse HD nu prea aveai de unde), standardul pt. viitorul suport optic era deja finalizat, HDD-uri spatioase, conexiuni de internet capabile sa faca fata noilor cerinte, noi standarde audio, senzori de miscare si tot felul de alte "maruntisuri" deja existente (sau macar finalizate) care impreuna contribuie la experienta actuala "next-gen".