La chinezi acum e o alta problema... poate la fel de mare precum cea din Danemarca. Dupa cum stiti, aripioara de rechin este considerata o delicatesa, si este foarte scumpa. "Braconierii" (ca nu stiu cum sa le zic alora de pescuiesc ilegal) pentru a nu fi prinsi ca prind rechini (lucru interzis dealtfel), ii pescuiesc, le taie aripioara si-i arunca in apa. Cum sa zic, e o cruzime fara margini, avand in vedere ca acel rechin moare in cateva ore in chinuri...

Mie unul mi-e mila si sa-mi eutanasiez pestii tropicali care nu au nici-o sansa de cine stie ce boala... Cat despre porci sau gaini, am aceeasi mila. Dar avand in vedere ca noi ii crestem "artificial", ca sunt animale care de multe ori nu vad mai mult decat 4 pereti... consider ca este altceva. Nu acelasi lucru poti spune despre acei delfini, care daca nu ma insel sunt cea mai apropiata specie ca inteligenta cu omul... si care au calatorit si au vazut intr-un an mai mult decat o vom face noi intr-o viata intreaga. Inca odata, indiferent ca este un obicei sau nu, mi-e rusine ca fac parte din aceeasi specie...