www.farataxe.com

Intri, iti faci cont, primesti o adresa de US pe care iti va fi livrat produsul. Intri la Apple pe site, dai comanda utilizand adresa din State, produsul ajunge acolo in cel tarziu vreo 3 zile, dupa care pe FaraTaxe iti va aparea la comenzi de plata comisionul lor (care e undeva la 20$/kg). In momentul in care il achiti (poti prin card sau Paypal), dureaza maxim 3 zile pana e curierul la usa cu produsul tau. Am comandat un iPod Nano si o husa pentru iPad prin intermediul lor, insa cunosc personal pe cineva care si-a comandat un MacBook si pe altcineva care si-a comandat un iMac si nu a avut nicio problema. Review-uri sunt putine, insa din experienta mea, au fost extrem de prompti si de comunicativi, atat la chat, cat si pe telefon.

Pont : sa faci comanda cu un card de credit. Eu am comandat saptamana trecuta de la Apple un MacBook Pro refurbished cu un card de debit, insa pana mi-au procesat mie comanda, altcineva il luase si mi-au anulat-o. Astfel, am ramas cu 1700$ blocati pe card, iar aia de la banca mi-au spus ca banii raman pe hold in jur de doua saptamani. Cu un card de credit, asa ceva nu se intampla.