Eu am Windows 7 Professional OEM de vreo 5 ani. Cred ca in timpul asta mi-am schimbat PC-ul de cel putin 4 ori (masiv - adica placa de baza, procesor, memorii, hdd, placa video, etc.), plus cateva alte sute de modificari (hdd-uri, placi de sunet, placi de retea, etc.). O singura data a dat fail licenta (mi-a spus ca a detectat prea multe hardware changes - dupa ce am introdus al 200-lea hard disk in sistem). Am pus mana pe telefon, am sunat la Microsoft Romania, le-am zis care e licenta, care e duda... mi-au spus sa incerc din nou (habar n-am ce-au facut ei), a mers... De-atunci l-am mai instalat inca de 2 ori de la zero, no issues.

Ei teoretic spun ca OEM se leaga automat de un anumit hardware (placa de baza usually). I call it bull**t si cred ca e valabil in cazul celor care vin de la HP, Acer, Sony, etc... odata cu sistemul. Ca sa nu ma credeti pe mine pe cuvant, uitati-va pe ebay Germania, si veti vedea ca se vand MII de OEM-uri SH (Germania are chiar si legislatie dedicata pentru licente SH - noi suntem inca in Epoca de Piatra). Chiar eu am achizitionat pt. un client de acolo, fara issues.

Deci DeathWings, daca-ti da o copie dupa factura si ai si acel sticker (care in mod normal trebuie lipit pe carcasa), poti sa-l folosesti linistit, fara sa platesti dublu sau chiar triplu pentru varianta retail.

Hope this helps!