Single post: Proiect Aquamonk

  1. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In sfarsit mi-au sosit si mie filtrele, fertilizantii si sticla. De-acum incolo... 2-3 saptamani pentru lipire, timp in care filtrele se vor cicla (sper eu mai rapid cu ajutorul ProdiBio). Cert este ca filtrul e bine facut (Eheim 2075) si acum imi dau seama ce de bani am pierdut cumparand din Romania. Desi multi vor zice ca am luat din Germania ca sa ma dau mare... va spun sincer ca majoritatea produselor le-am achizitionat (cu tot cu transport) la 50-60% fata de preturile de la noi. Incredibil, dar adevarat. Unde mai punem ca Dennerle (unul din pionerii schemelor de fertilizare, de aproximativ 40 de ani) este de negasit la noi.

    P.S. Bineanteles ca nu am rezistat sa aduc mici modificari la filtrule extern. Am renuntat la unul din sertarele cu Eheim Mech Pro (filtrare mecanica - mai mult "maruntire") si l-am inlocuit cu un sertar umplut cu Eheim Substrat Pro + burete 50ppi. Practic am inlocuit partea de "recirculare a particulelor si maruntire" cu filtrare biologica de nota 10 + extra filtrare mecanica (se stie ca filtrele Eheim stau mai rau la capitolul filtrare mecanica).
    Attached Images Attached Images aquamonk_piese_01.jpg aquamonk_piese_02.jpg aquamonk_piese_03.jpg aquamonk_piese_04.jpg aquamonk_piese_05.jpg aquamonk_piese_06.jpg aquamonk_piese_07.jpg aquamonk_piese_08.jpg aquamonk_piese_09.jpg aquamonk_piese_10.jpg aquamonk_piese_11.jpg aquamonk_piese_12.jpg