eNHajeL, sa fiu sincer, la un buget de 5000-5500 RON, eu as astepta sa mai apara o promotie pentru 4K. Ar fi pacat sa-ti iei un FullHD cand vezi ca la promotii (cu 50% discount) se vand 4K-uri. Daca insa nu te tenteaza un 4K, intr-adevar Sony sta mai bine la partea de latenta... insa la modelele mai "cheap", diferenta nu este atat de notabila incat sa excluzi un Samsung, Philips, Sharp sau chiar LG.

Tu vorbesti de Televizor Smart 3D LED Sony, 127cm, Full HD, 50W815 unde este o mica "ruleta ruseasca", pentru ca in 2014 folosesc un alt panou decat in 2013... panou care se pare ca e sub asteptari. Iar seria 9x merita doar daca nimeresti unul bun si prinzi un super mega discount. Iti reamintesc ca eu am refuzat Sony 55W905A (care era flagship pana sa vina seria 4K), pentru ca pe negru avea niste defecte (pete) imense, in toate cele 4 colturi. Si niste unghiuri de vizualizare incredibile (de proaste).

Eu iti recomand sa mergi sa le testezi in showrooms. Te inarmezi cu un usb stick cu imaginile de aici: http://www.consolegames.ro/forum/f32...i-proiectoare/. Eventual iti iei PS3-ul sau PS4-ul dupa tine. Crede-ma, majoritatea iti vor da voie sa faci oricate teste vrei, in special daca te duci in perioade in care nu e mare nebunie in magazin (de exp. in timpul saptamanii, la ore cand lumea e la munca). Daca nu te lasa, no worries, te muti la urmatorul magazin. Nu vor sa vanda, treaba lor.

Diferentele acelea de Motionflow ai putea spune ca pe deoparte e marketing, pe de alta parte e doar un extra mod de interpolare a imaginii, astfel incat sa dea impresia ca sunt mai multe frame-uri pe secunda. Exemplu: 50 de imagini pe secunda sunt dublate, si iese acel MotionFlow de 100Hz. La fiecare imagine se adauga inca una neagra (s-a demonstrat ca acest lucru creste si contrastul) si in felul asta ajungi la 200Hz. Pe care daca-i dublezi, ai ajuns la 400Hz. Imaginea initiala tot la 50 este, insa prin "trucuri" se ajunge la chestii gen "1200Mhz". Trucuri pe care de multe ori unii dintre noi chiar le dezactivam (i do), in special la gaming, pentru ca aduc mai multe defecte decat beneficii. De exp. la unele jocuri apar artefacte. Si oricum, majoritatea in Game Mode dezactiveaza toate aceste filtre... tocmai pentru a avea timp de raspuns mai mic si a nu produce artefacte. So, un Motionflow de 600Hz e probabil real cand te uiti la un film, nu la gaming.

Daca ai de gand sa-l tii urmatorii 4 ani, sincer ti-as recomanda sa te orientezi spre un 4K... eu unul asa as face. As merge intai sa le vad "la lucru", as ignora review-urile (mergand pe ideea ca multe dintre ele sunt advertoriale si nu reviews), as alege ce mi-a placut cel mai mult (nu exista TV-ul perfect) si as astepta sa mai vina vreun "Black Friday". Daca te grabesti, let us know... si vedem ce se poate mai bine in bugetul de 5000 RON. Personal as merge pe diagonala cat mai mare. Nici sa nu te gandesti sa iei de 50" la banii astia.... mai ales daca ai spatiu suficient.