Teoria prezentata mai sus e ok insa are un punct slab ... daca la alegerea facuta in exemplu (dintre cele 2 masini) respectivul nu avea cei 1000 EU in plus ... e si normal ca a ales masina mai ieftina (chiar daca aceasta consuma mai mult)

Practic alegerea se rezuma la ce ne permitem, daca ne permitem 1 consola e cel mai greu de ales - alegerea se face in general in functie de mai multe puncte de vedere - biblioteca de jocuri disponibila, dotari, necesitati etc

Daca ne permitem 2 console .. se aleg primele 2 dintr'un wishlist insa uneori se urmareste si acoperirea a cat mai multe titluri (de ex nu stiu daca cineva o sa aleaga PS3 si Xbox 360 deoarece ambele console au in mare parte aceeleasi titluri - probabil ca alegerea va fi Xbox 360 si Wii sau PS3 si wii ... sau de ce nu o consola de TV si una portabila)

Daca ne permitem mai multe console - deja nu mai conteaza - singura problema e timpul (lipsa) de joaca si timpul pana la achizitionarea noii console dorite.

Evident sunt si persoane care desi isi permit oricate console nu isi doresc sa le cumpere si merg pe o anumita platforma - insa in general acestia au opinii destul de CLARE despre directia pe care si-o doresc nu sunt deloc influentabili din exterior.

Parerea mea personala - nu conteaza ce fel de consola ai atata vreme cat te joci cu placere - poate sa fie cea mai proasta consola din lume atata vreme cat tie iti place si in plus cele mai importante sunt jocurile nicidecum platforma pe care ruleaza care poate fi o consola portabila primitiva (Tetris clone) sau o super consola pe steroizi gen PS3.