Nu sunt chiar de acord cu tine cu privire la prima parte. Cand are loc procesul de evaluare post-cumparare tot va aparea disonanta cognitiva. Se va gandi ca ar fi putut sa mai astepte si sa stranga bani, sa o ia sh, etc.

Sincer mie mi s-a parut foarte interesant subiectul cand am citit prima oara despre el, pentru ca mi-am dat seama ca la fel am procedat si eu de multe ori. Am inceput sa vad numai aspectele pozitive ale produsului achizitionat, sa caut review-uri pozitive pe net si sa le ignor pe cele negative, sa vad numai partile negative ale alternativei de cumparare, etc.

Apoi am facut legatura cu toate flame war-urile care se poarta pe seama consolelor. Probabil ca majoritatea celor care le intretin sunt in situatia de la puctul 2, adica apelul la cognitii consonante, si fac asta nu pentru a-i convinge pe ceilalti de superioritatea consolei pe care o poseda, ci pe ei insisi. Mi s-a parut amuzant.

Sunt totusi de acord cu tine ca nu conteaza ce consola ai atat timp cat te joci cu placere pe ea.