Quote Originally Posted by cashonly View Post
avem solutii si pentru problema cardului care iese in afara, doar sa-l verifici cu lanterna pana unde ajunge chip-ul: http://www.raspberrypi.org/forums/vi...31609&p=557115
Si cum faci aia daca ai un card microSD si-l folosesti printr-un adaptor la SD? Pentru ca in ultimul timp am vazut ca SD-ul clasic e pe moarte, cam toti merg pe microSD + adaptor (pt legacy). Si e normal, un microsd il poti baga in adaptor SD si merge, dar un SD mare n-ai cum sa-l bagi intr-un telefon...

Quote Originally Posted by cashonly View Post
tocmai ce am citit, nu stiam: se pare ca raspberry pi nu are bios si nici chip de bios, firmware-ul (si nu ma refer la sistemul de operare) il ruleaza de pe sdcard, daca nu il gaseste nu scoate nici un fel de semnal video. avantajul este ca nu ai cum sa-l brick-uiesti din greseala si poti face usor update la firmware.
Da, un chip de bios costa destul de mult raportat la costul total al placutei, cred ca ala a fost motivul. Din pacate din acelasi motiv nu exista nici chip care sa pastreze data, daca e conectat la net e ok, dar daca nu e... e cam aiurea, trebuie sa-i setezi tu manual data si ora.

Eu astept versiunea C, sper la 1 GB RAM si wireless onboard. Cele 4 porturi USB de pe B+ sunt cam inutile, parerea mea, oricum n-o sa prea poti folosi eficient 4 device-uri, tot ai nevoie de un hub "powered" USB, altfel daca te pui sa conectezi niste chestii care papa curent il omori. Merge sa pui un stick usb, un receiver infrarosu, chestii din astea, dar daca pui o placa de retea wireless sau un hdd care se alimenteaza din USB direct la porturile lui l-ai cam omorat.