Off-topic:
Mario daca este sa dam exemple de frime, nume si produse... s-ar putea sa umplem multe pagini de pro/contra argumente. Dar Sony Vaio este un laptop foarte bun si nu va fi un hp niciodata de 100 x mai bun (cum ai specificat mai sus), poate daca ziceai un dell xps sau altceva, era ceva.. desi nici alea nu sunt de n ori mai bune ca un Sony Vaio. Acum la partea cu Iphone, pararea mea este ca acest telefon a revolutionat mult "lumea" telefoanelor si ca aspect, ca design, ca performante, ca rezistenta si inclusiv ca si pret. (Nu degeaba majoritatea telefoanelor care ies acum "copiaza" stilul iphone. Nu lucrez la sony si nici la apple sa le iau apararea (desi am fost posesor si de iphone si de vaio), dar mi se pare normal sa bage multi bani in reclame. Daca as fi owner de o firma multinationala asa as face si eu cand as scoate un produs pe piata. Pana la urma urmei se face o gramada de reclama si la noi in tara de genul "Vasile si Ion in curte la un pahar" de Burger, Unirea sau alte produse.. dar asta nu insemna ca te vei duce sa le cumperi. Sunt de acord cu tine ca la firme bune platesti si "marca" dar ai garantia ca de cele mai multe ori ca vei detine un produs bun.