Quote Originally Posted by Leni View Post
Nu se face specificarea daca legea se aplica doar in cazul platii in avans, si deci este general valabila. In momentul in care au confirmat comanda (indiferent ca automat sau personal, e treaba lor daca le e mai comod sa trimita mesaje de confirmare automate fara sa verifice nimeni stocurile) nu mai pot invoca Art. 11. Crede-ma, stiu ce vorbesc, am avut o faza cu Altex in luna februarie pe tema asta, ca mi-au confirmat o comanda la Wii U si apoi mi-au anulat-o pe motiv ca nu mai aveau in stoc, am mers la OPC si am avut castig de cauza. Dupa aproximativ o luna Altex-ul a facut rost de un Wii U si mi l-a livrat la pretul din momentul comenzii, desi initial ma luase o gagica de la ei de la relatii cu clientii peste picior, ca sa ma duc si sa fac ce vreau ca pe ea n-o intereseaza. Deci crede-ma...comanda confirmata = obligatie de a livra. Indiferent de metoda de confirmare, motive etc. Cat despre Art. 7...exact ce spuneam si eu mai sus. Daca tu refuzi ridicarea unei comenzi le esti dator cu plata taxelor de curierat(mi se pare si normal). Deci alea le pot scoate de la tine conform legii, chiar si in instanta...atata tot, ca nu prea li se merita sa se judece cu tine pentru 20RON, si atunci in general scapam basma curata in cazul in care refuzam ridicarea unui colet...cu sau fara motiv.

Revenind la cei de la gamerland.ro, razvanrazy...eu am comandat de la ei Hyrule Warriors si Mario 3D World pentru Wii U. Hyrule Warriors a fost 179 RON, iar Mario 3D World 189RON. Ambele mai ieftine decat pe site-urile de la noi. Normal, nu e general valabil, dar uneori prinzi jocuri la preturi bune la ei. Mie-mi plac...
de fapt, art 7 mentioneaza ca din momentul primirii esti pasibil la plata in cazul in care decizi sa returnezi coletul. termenul de 10 zile incepe sa curga de la primire, nu confirmare.

n o sa te contrazic, adevarul e ca am invatat jurispridenta la scoala, nu interpretare si aplicare, dar ia in calcul si faptul ca firma isi are sediu in alta tara ori la noi opereaza de pe o pagina tradusa in lb romana, societatea nefiind inscrisa, din cate stiu. sa te uiti atent cine factureaza.

ar trebui sa anunti opc in budapesta - n am idee nomenclatura oficiala altfel, ai sanse cu opc ul nostru cate ai avea si sa reclami amazon...

cat despre dragii de ei, nu stiu cat de bune sunt preturile dar au adus ceva editii mai uschite - destiny ghost fiind cea mai recenta in schimb cel mai important pt mine, le impacheteaza exact cum vreau eu si ajung aratand ca scoase de pe banda. ori asta e inzecit mai important pt mine decat cei 30-50-70 de lei care i economisesc de la altex.

plus ca promit sa aduca majoras mask si batmobile edition ori prefer sa dau 17 lei pe curier decat 37 de euro