Intre timp au venit baietii sa traga fibra in casa..Le-am repetat, ca la telefon, ca nu vreau si nici nu prea mai am posibilitatea sa intru in casa cu alt cablu decat UTP 5e-ul pe care il am acum zidit si scos prin perete in afara locuintei. Au zis ca ma va suna cealalta echipa, de instalare (aparent unii iti baga fibra in casa, ceilalti iti fac instalararea...wtf?), urmand sa le spun lor ca vreau sa folosesc cablul actual => se poate si fara fibra in casa.

Ideea e ca Fiberlink 500 si 1000 vin pe fibra, care intra intr-un ONT, apoi din asta iese cablu UTP 5e/6. Daca vrei, ai ONT-ul in casa. Daca nu, ti-l monteaza afara. Ei au zis ca vin cu fibra pana la usa, nu stiu daca monteaza o caseta cu ONT-ul sau cum au de gand sa faca. Alternativ probabil iti lasa ONT-ul in caseta lor de pe scara. O sa revin cu setup-ul exact dupa ce mi-l instaleaza.

Daca ai ONT-ul in casa, e al tau sa-l folosesti ca bridge sau router (cu sau fara wifi). Daca ai ONT-ul afara, s-ar putea sa ai pana la 3 "vecini" in el.. Din cate am inteles suporta download de 2,4Gbps, deci la un Fiberlink 500 n-ar trebui sa te afecteze chiar daca toti trag in acelasi timp.. What are the odds anyway?..

Eu am zis ca pt cei 6 lei in plus nu strica 500mbps.. Oricum as fi facut dublarea vitezei, ca am si stick 3G si nu puteam plati mai putin.

@FishyBon3 - E de ajuns 5e pentru gigabit. Probabil il ai deja mufat corespunzator (pe toate cele 8 fire), altfel nu cred ca-ti mergea la 200.