Single post: Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia!

    Well, trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam ca GDC-ul de anul acesta sa ascunda atat de multe surprize placute. Pe langa Project Morpheus, noua placa TITAN X, anunturi legate de jocuri mult asteptate, NVIDIA a mai venit cu o surpriza. Aceasta este noua lor consola, pe care o vor numi exact asa cum v-ati asteptat: NVIDIA SHIELD CONSOLE! Trebuie sa recunosc de la inceput ca am "masluit" un pic titlul stirii initiale (cea cu "prima consola NVIDIA") - daca ar trebui sa fim corecti, prima consola NVIDIA ar fi fost SHIELD PORTABLE, urmata de SHIELD TABLET. Insa cum ambele au fost totusi device-uri portabile, cu tot ceea ce inseamna avantaje si dezavantajele lor, cred ca ar trebui sa recunoastem ca totusi aceasta este prima lor consola in adevaratul sens al cuvantului (ce necesita conectarea la un TV si folosirea unui gamepad) si care este dedicata gaming-ului.

    Cu NVIDIA SHIELD CONSOLE pierdem partea de portabilitate, insa scapam de tot ceea ce inseamna limitari termice, limitari ale bateriei sau ale spatiului. Astfel NVIDIA a reusit sa introduca "sub capota" noul lor procesor TEGRA X1, un urmas cu adevarat demn al lui K1. X1 nu este doar un simplu upgrade ci un procesor nou al carui GPU se regaseste in placile grafice din PC-urile high-end, si anume Maxwell. Construit pe 20nm, cu al sau GPU pe 256 de core-uri, va fi ajutat de 3GB RAM, capabil de 4K la 60FPS - eu zic ca deja nu mai vorbim de o simpla consola gandita doar pentru portabilitate.

    Am putea vorbi o groaza de vreme despre functii precum 7.1 surround sound, 192Khz audio via USB si HDMI, WiFi 802.11ac 2x2 MIMO, HDMI 2.0, Bluetooth 4.1, Gigabit LAN, USB 3.0, microSD slot, IR receiver and so on... dar cred ca intrebarea care ii roade pe toti este: "Va concura cu actualele console Wii U, Xbox One si PS4?" - si sunt sigur ca va intrebati acest lucru stiind ca fiecare din cele 3 are in spate propriul OS, propria companie care lucreaza de o groaza de timp pentru librariile actuale.

    Pe scurt, raspunsul este NU! Si acest lucru il spun aruncand o privire asupra celor 2 core-uri pe care se bazeaza SHIELD CONSOLE, si anume: NVIDIA GRID si ANDROID. Da, ati citit corect... din pacate (sau din fericire pentru unii) noua consola va functiona pe OS Android. Si aici stim ca putem numara pe degetele de la o mana jocurile care chiar au reusit sa foloseasca TEGRA K1 la capacitate maxima... probabil va curge multa apa pe Dambovita pana vom vedea titluri dedicate care sa arate ce poate X1.

    NVIDIA aici insa vine si suplineste lipsa titlurilor cu al sau serviciu NVIDIA GRID. Acesta este asemanator lui OnLive sau PlayStation Now. Este pe scurt un serviciu de game streaming, care va permite sa jucati cele mai tari jocuri de PC direct pe SHIELD CONSOLE. Dar, din pacate... via streaming - care stim cu totii ca inca nu se ridica la nivelul asteptarilor. Aveti aici lista completa a jocurilor accesibile prin GRID. Voi enumera rapid doar cateva dintre ele, pentru a va face o idee: The Witcher 2, Grid 2, Batman Arkham Origins, Alan's Wake American Nightmare, etc.

    Fiind totusi vorba de un OS Android (mai exact Android TV), vom avea parte si de o tona de goodies. Din start de exp. stim ca PLEX va fi preinstalat, dar vom avea cu siguranta parte de serviciile clasice gen Hulu, YouTube, Pandora, TuneIn and so on...

    Ca si dimensiuni si design, consola mi se pare foarte ok si ceva mai speciala decat am fost obisnuiti pana acum. Cu dimensiuni de 130mm x 210mm x 25mm si doar 654grame, va fi o placere de luat in "excursii". Si consuma doar 40W! Pentru un combo CPU/GPU atat de puternic (testele din beta builds aratau scoruri chiar de 2x mai bune decat pe un iPad Air 2), eu zic ca e foarte interesant.

    Spre final, sigur vreti sa aflati cum se controleaza noua consola. Well, ca si in cazul NVIDIA SHIELD TABLET, si consola va apela la SHIELD CONTROLLER, care mie ca si gamepad mi se pare extrem de bine facut (e o combinatie intre gamepadul de la Xbox cu cel de PlayStation). Pachetul va include din pacate doar consola si un gamepad. Daca vreti si accesorii (gen stand sau telecomanda) trebuie sa le achizitionati separat. NVIDIA a facut bine la treaba asta, pentru ca pachetul de baza sa fie la un pret rezonabil. Pret care (tineti-va bine) va fi de 199$. Nu stiu despre voi, dar pe mine ma gadila extrem de frumos pretul acesta.

    In concluzie, mie imi place ce-am vazut. Stiu, nu e totul perfect cu Android in spate sau cu servicii de streaming... insa pentru NVIDIA mi se pare un inceput ideal. Au practic in acest moment si tableta, si portabila si consola pentru TV, si serviciu propriu de streaming... lucru pe care nu-l pot spune multe companii (nici chiar Microsoft, de exemplu). Si cred ca NVIDIA va reusi sa impinga foarte mult developmentul pe Android, suficient cat sa incepem sa vedem jocuri la fel de bune precum pe consolele deja stabilite "pe podium".

    Asteptam benchmark-uri, teste... si pentru toate cele voi creea un thread dedicat aici.
    Si gata momentan, ma duc sa pic, ca e totusi aproape dimineata.
    Attached Images Attached Images nvidia_shield_console.jpg