Hello fellow hunters! Long time no see! Chiar ma gandeam cata lume se va juca Bloodborne avand in vedere ca fanbase-ul Demons Souls si Dark Souls e huge. So what do you think? Mie mi se pare intr-adevar un titlu next gen si un adevarat spiritul succesor la seria Souls.

Desi am jucat doar in jur de 20 de ore, pot sa spun ca Bloodborne pare sa aduca niste schimbari destul de mari cat sa para ceva fresh,dar nu se departeaza prea mult de la origine. Combat-ul e extrem de fluid si fast paced iar armele desi mai putine, ofera experiente de gameplay total diferite (momentan eu cu un prieten am ales sa folosim toporul cel mai mult). Faptul ca nu am scuturi (utile) ma cam deranjeaza Ca jucator cu vechime de Demons Souls si Dark Souls, pot sa spun ca aveam ca reflex sa tin degetul pe block 90% din timp. Dar asta obliga jucatorul sa fie un pic mai evasive. Ceea ce, me gusta

Level design-ul e superb, dar momentan pot sa spun ca suntem un pic pierduti.



La dificultate nu stiu ce sa zic.. inamicii dau drop la blood vials si nu e la fel de limitat cum erau cu estus flask-urile, dar nici la fel de usor precum grass-urile din Demons Souls. Asta face jocul mai fast paced (impreuna cu noul combat si alte elemente), dar nu inseamna neaparat ca Bloodborne e mai usor decat celelalte titluri de la From Software. I kinda like the difficulty level. It`s just the right agonizing amount of "rinse and repeat"/"practice makes perfect" of difficulty

A observat careva nivelul mai ridicat de storytelling la Bloodborne comparativ cu celelalte titluri souls? Aici dai de mai multe cinematics-uri legate de poveste, dar prezentate intr-un mod misterios. Sunt mult mai multe NPC-uri in joc si "personaje" cu care sa interactionezi (oamenii baricadati in case). Faptul ca lore-ul din Bloodborne e un pic mai clar decat cel din DS de exemplu (poveste relatata din dialoguri care par oarecum banale sau descrierea la various game objects). +1 pentru atmosfera si poveste din punctul acesta de vedere

Jocul overall e awesome si abia astept sa vad unde o sa mai ajung, cu ce bossi o sa trebuiasca sa ma lupt si ce NPC-uri mai intalnesc. Momentan e GoTY pt mine .