Quote Originally Posted by rodarkone View Post
Daca viteza lui SSD-ului este limitata de magistrala cum poti tu sa vii cu argumentatii care sa sustina contrariul ?
Pentru ultima oara iti repet: Rapid Mode-ul, ca si alte aplicatii de caching (si ti-am dat exemple cu caching-ul facut pe un controller raid, cu cache de pe server and so on), este o solutie care se ajuta de RAM, prin urmare limita data de magistrala (pe care o repeti cu atata indarjire) e irelevanta, atata timp cat cache-ul isi face treaba (si nu ajunge sa faca overload). A repeta la infinit ca "SATA3 = 600MB/s" nu face altceva decat sa dovedeasca ignoranta asupra unui fapt demonstrat dintotdeauna - la naiba, orice procesor are un cache sau chiar mai multe, si se foloseste de cache tocmai pentru a se depasi limita data de magistrala. Asta e rolul cache-ului, ce naiba?!? Mai si lucrezi cu servere...

Acelasi principiu il foloseste chiar si un SSHD, si desi el nu poate sa scrie/citeasca cu mai mult de 150MB/s fizic, cache-ul il ajuta sa sara si de 500 - din pacate acolo vorbim insa de limitari foarte mari, solutia de pe SSHD fiind gandita sa faca cache doar la fisiere mici (cele care in general "omoara" un HDD clasic). Plus timp de acces mare, viteza de rotatie mica... adica tot ceea ce un 840 sau 850 nu au. Poti gandi Rapid Mode-ul ca fiind acelasi lucru cu solutia unui SSHD, insa se face cache la TOT si nu mai exista acele limitari (date de timpul de acces si viteza de rotatie). Asa cum acel SSHD reuseste sa depaseasca limitele fizice impuse de un HDD normal, asa reuseste si Rapid Mode-ul sa depaseasca limitele fizice impuse de magistrala pentru SATA 3.

Singurul moment in care Rapid Mode-ul nu ar fi eficient, ar fi acela in care nu stiu, copiezi la nesfarsit niste terrabytes de date, si ajunge cache-ul din RAM sa nu mai faca flush la date pe SSD. Eu am facut teste cu fisiere de maxim 8GB si n-am vazut sa dea semne ca ar scadea viteza, deci e eficient. Ca tu vrei sa stai sa copiezi zeci de imagini de bluray sau mai stiu eu ce pe SSD... da, s-ar putea ca la un moment dat sa fie ineficient. Eu nu fac asta si sunt extrem de multumit de cum functioneaza (cu mult peste orice alta solutie, inclusiv cea de RAID0 cu 2 sau chiar 3 SSD-uri).

Am zis mai devreme ca as face upgrade la M.2. Sa fiu sincer, trecand prin solutiile de la Corsair, Sandisk, Intel, Crucial, Kingston, Samsung... desi am avut eu tone de probleme cu Samsung de-a lungul timpului... well, nu mi-as achizitiona un M.2 decat daca ar sti sa faca un cache precum Rapid Mode. Cu alte cuvinte chiar si un Samsung XP941 512GB (care totusi e capabil de 1170MB/s la citire si 930 MB/s la scriere), ar fi tot mai ineficient decat este acum un 850 Pro cu Rapid Mode. Deci n-ar fi un upgrade (in real life), ci chiar un downgrade. Care m-ar costa de 2 ori mai mult. Poate cine stie, are cineva un Samsung pe M.2 si poate confirma daca se paote activa Rapid Mode-ul.

In fine, argumentele mele au fost rezultatele testelor, atat sintetice cat si real life. Ti-am dat si rezultatele de la altii, dar si pe acelea ai ales sa le ignori. Nu ai venit cu un singur test care sa-mi demonstreze contrariul, dar in schimb m-ai facut albie de porci si-ai tras o multime de smilies. Cine stie, poate asa se procedeaza la tine acolo... nu mai conteaza faptul ca ti se demonstreaza contrariul, ci important e sa repeti lectia cu "SATA 3 nu poate decat maxim 600MB/s". Well, copilul prost din mine cred ca si-a terminat orice "argumentatie". Daca a inteles cineva ceva de-aici, bine. Daca nu, iarasi bine.