Oricat de mult as iubi eu Final Fantasy si oricat de mult imi doresc acest remake, nu pot sa ma abtin si sa spun ca ar trebui "interzise" genul acestea de anunturi. Cateodata am impresia ca se fac publice la astfel de evenimente, doar pentru a mari hype-ul (cateodata in lipsa de altceva mai bun) si a creste valoarea conferintei fara a oferi de fapt nimic concret. Si sa ma explic:

Acelasi tip de announcement l-au facut cei de la Square Enix la E3-ul din 2006, cu Final Fantasy XV (pe vremea aceea nici macar nu se numea asa, ci Versus XIII). 9 ani mai tarziu de-abia am primit un beta si am aflat cu greu ca jocul este de-abia la 60% completion...

Inteleg placerea de a vedea asa ceva anuntat, dar vorbim strict de un trailer CGI, fara o secunda de gameplay, fara data de lansare (sau macar o estimare), fara a prezenta daca chiar au inceput sa lucreze la joc (trailere face oricine)... Aproape ca e ca in cazul prezentat de catre Square Enix cu noul lor proiect Setsuna (by Tokyo RPG Factory) - mi se pare aberant sa vii la E3 cu slide-uri in Powerpoint (sau Keynote, dupa preferinte)... niste .jpg-uri cu desene facute de mana, si gata... toti sunt pe jos.

Sunt mare fan al seriei FF... dar cateodata parca prefer sa nu stiu nimic de un nou titlu si sa fiu anuntat cu un an inainte de lansare... in loc sa vad ceva si sa-mi fac sange rau urmatorii 10-15 ani, ca "poate iese anul asta".

P.S. La fel se poate spune si despre The Last Guardian, dar macar asta care e in development din 2007, prezentat la E3 2009... a primit o data de lansare 2016. Cel putin cu el au fost mai fair...