Quote Originally Posted by nightprowler View Post
nu am zis ca nu cred in Dumnezeu...am spus doar ca nu e nevoie sa te duci la biserica sa spui unui preot cu ce CREZI tu ca ai gresit sau mai stiu eu ce...Dumnezeu dupa parerea mea este iubire...asta a spus si Iisus..nu zice nicaieri "fie-ti teama de El ca nu stiu ce ca nu stiu cum"...sau ca trebuie sa ma duc acolo sa stau in genunchi de parca m-as autoflagela. Ce fac americanii sau protestantii e foarte bine. asta ar trebui sa faca biserica ..sa poti conversa liber, sa te faca fericit, sa canti ca sa-l lauzi pe Dumnezeu,daca asta vrei sa faci, nu sa plangi si sa miauni pe-acolo de trist ce esti ca nu iti da mai mult sau altceva. si asta cu inchina-te cand treci pe langa biserici, fa-ti calendar de dus la biserica si spune nu stiu ce rugaciune de 1000 ori si esti gata...mi se pare aiurea..rugaciunea ar trebui sa fie spusa de fiecare in parte cum credeel ca e mai bine nu sa ni se impuna ceva. apropo de asta ..sa va spun o istorioara...nu e exact cum am auzit-o dar in mare asta e:
"In nu mai stiu ce vremuri se stia de 3 buni prieteni care stateau intr-o zona inconjurata de apa.acesti 3 tipi erau chiar fericiti de viata lor simpla si nu aveau probleme ce nu isi au rostul. a auzit un mare preot dintr-o zona foarte importanta din punct de vedere religios de ei si s-a dus sa verifice de ce sunt acei oameni atat de fericiti. intr-o zi stateau sub un copac si mancau mere....vine preotul acesta cu barca la ei si ii gaseste sub acel copac..ii intreaba de ce sunt ei atat de fericiti, iar acestia ii spun ca ei iubesc viata asa cum este ea, nu isi doresc nimic mai mult decat ce au. i-a intrebat ce rugaciuni spun ei.. acestia au raspuns ceva de genul: "eu sunt fericit, tu esti fericit, noi suntem."...preotul le-a zis: "ce este prostia asta?..asta e rugaciune? invati-o pe aceasta:bla bla...."..au invatat ei ce au invatat si cand pleaca preotul si era deja pe la jumatatea drumului in barca, se intoarce si ii vede pe cei 3 alergand dupa el pe apa..aceia il intreabau care era rugaciunea pentru ca o uitasera. preotul dandu-si seama ca aceia depasisera nivelul material in care lumea inca se afla, le-a raspuns: "iertati-ma...spuneti in continuare rugaciunea voastra!"..cam asta e istorioara ..sper sa intelegeti mesajul
Casa lui Dumnezeu nu este in biserica ci in suflet. In caz de ceva biserica poate sa cada insa credinta ramane in suflet. Sincer am 3 ani de cand n-am calcat in biserica insa cred in Dumnezeu dar nu si in acea forma de manipulare in masa numita "biserica".

PS: si dupa parerea mea nu trebuie sa te duci la biserica pentru "a fi mai aproape de Dumnezeu". Poti fi aproape de El si fara acea cladire. Bineinteles ca un preot ar spune ca biserica nu este doar acea cladire ci oamenii ce se aduna in acel loc...acela fiind doar un motiv pentru a te aduce din nou la acea cladire. Nu am nevoie de un alt OM sa se roage pentru mine (preot), deoarece toti suntem capabili sa facem asta. Daca recunosc cu ce am gresit tot unui om pentru a lua el contactul cu God in locul meu si a spune el ca ma iarta =0. No offense guys...my opinion. Ca sa il intelegeti pe Dumnezeu trebuie sa il cautati. Oricine poate avea acea "vocatie" (da, acea vocatie pe care octav11 o numeste speciala unui preot...si o atribuie cu unele arte...), deoarece toti ne-am nascut egali, prin urmare toti putem "vorbi" cu dumnezeu si marturisi pacatele noastre. Insa fiecare are dreptul sa creada ce vrea. Peace!