Canvas este suportul pe care se imprima. din cate mai tin minte este cel mai bun pentru print gen tablou. nu ce folosesc altii poliplan sau vinyl adeziv si alte prostii.
Imprimanta uv nu stiu cum este (am cautat pe internet si am vazut ca printul uv se face direct pe suprafete rigide. gen pvc/forex. acum nu inteleg de ce ei fac asta. daca printul este pe canvas. ma rog.) eu cand lucram in domeniu printam ori pe imprimanta cu cerneala pe baza de solvent ori digital (dar in cazul de faza nu este relevant, pentru ca nu se preteaza la tablouri; mai mult la postere sau flyere, carti vizita, etc).
Rezolutia 1440dpi este calitatea printului. eu zic mai mult decat suficient. de obicei se printeaza la 300-600dpi. acum depinde la cati PPI fac ei export la imaginea dorita pentru print. daca este poza ... sau vector; atunci nu mai conteaza pentru ca la orice dimensiune nu isi pierde calitatea. (ca o mica paranteza, in general pentru astfel de printuri, se lucreaza in adobe illustrator, cu export in format eps; sau adobe photoshop. mai rar se foloseste si corel draw).
Sasiu lemn presupun ca este rama tabloului.
Sper ca nu am gresit ceva. A trecut ceva vreme de cand lucram in publicitate si faceam grafica.