Quote Originally Posted by daniella4 View Post
M-am tot uitat la cartusele folosite si reumplute cu e-lichid si nu stiu inca cand ar trebui aruncate ; practic dupa ce le scot din capacel (dupa metoda descrisa de LucianCM) pot sa pun cateva picaturi de lichid ...la nesfarsit. Si chiar daca s-au uscat complet le pot iar si iar imbiba cu e-lichid. Imi scapa mie ceva?
Sunt mai multe criterii care duc la schimbarea cartusului: din motive de igiena, se dilata in timp si nu mai etanseaza in zona de imbinare cu atomizorul, se strica materialul absorbant, pretul redus al cartuselor goale (au aparut pentru unele modele si asa ceva si au avantajul ca pun din prima ce aroma/tarie vrei nu trebuie sa consumi mai intai ce a fost in cartus), igiena, igiena,...

Quote Originally Posted by daniella4 View Post
Referitor la baterie: ... mi-a zis doar de o singura incarcare de 8 ore. Chiar i-am cerut sa precizeze daca nu trebuie facuta formatarea in cicluri de 3 ca la mobile si a zis ca nu. Din cate am citit pe la inceputurile acestui forum se recomanda 3 cicluri de 12 ore..So???
Regula generala de cand s-au inventat Acumulatorii Litiu-Ion este ca nu au nevoie de formatare. Pe de alta parte: nu putem sti ce tip de acumulator au tigarile noatre; ce ne costa sa respectam ce scrie pe prospectul original?

Quote Originally Posted by daniella4 View Post
De cate ori (pe zi) se poate picura e-lichid in atomizor fara sa-i dauneze..prea tare?
Daca vei mentine cartusul umed nu este nevoie sa picuri in atomizor. Eu cel putin nu o fac (si sunt fumator de eT-uri inrait). Am facut-o de cateva ori la inceput cand am citit de metoda asta, am patit sa mi se scurga lichidul in baterie si am vazut ca in afara de a inneca atomizorul nu obtin mai mult fum asa ca am renuntat definitiv. Asta poate ca depinde si de tigari. Eu cel putin pentru a obtine mult fum si independenta cu baterii mari am trecut la artileria grea (dse801 si echivalentele) in detrimentul aspectului de tigara subtire/mica . Un compromis (marime capacitate baterie) este dse901 si echivalentele. Astea doua au avantajul si al cartusului care este foarte accesibil pentru reumplere (nu mai necesita scoaterea rezervorului, acesta fiind extern).

In alta ordine de idei, imi permit sa dau si eu sfaturi celor care vor sa traca pe ET: neaparat 2 tigari. Chiar si asa se poate intampla sa ramai fara baterie...Partea proasta e ca trebuie sa tii minte cam cand ai pus un catus nou sau ai reumplut fiecare tigara...Cu bateria e simplu: am pus un abtibild pe una dintre ele
Mai ieftin este sa luati un set si inca una/doua baterii de rezerva, eventual si un atomizor de rezerva sau pentru alta aroma. Eu am rezolvat cu bateriile prin faptul ca am o tabachera in care tin si un atomizor de rezerva si bateriile. Regula este bateriile din stanga atomizorului trebuiesc reincarcate, cele din drepta sunt pline