Depinde la ce folosesti respectivul procesor. Uite sa-ti dau un exemplu : pana in vara lui 2011 am detinut un sistem format din AMD Athlon 64 X2 4800+ (frecventa oscila intre 2,4-2,5 Ghz), 4 Gb DDR2 800 MHz si placa video Nvidia 460 GTX. Sistemul rula foarte bine jocurile aparute pana in 2011, se descurca foarte bine in Windows 7, in special pe partea de multi-tasking, pe partea de procesare video era ceva mai modest.
Acum, in 2015, mi-am achizitionat un Laptop Lenovo G50-70, varianta cu procesor Intel i7 4500U, 8 Gb ram ddr3 si video dedicat AMD Radeon R5 cu 2 Gb memorie video. Laptopul ruleaza decent majoritatea jocurilor nou aparute (inclusiv GTA V, The Witcher 3) la rezolutie ce-i drept de 1366x768 (atat duce monitorul laptopului, dar cu setari in jocuri de mediu spre high. Pe partea de encodare video se misca asa si asa, simt o diferenta de encodare de maxim o ora mai putin decat stateam cu Athlonul 64 X2 4800+ la encoduri de 720p (atunci imi lua 5-6 ore un encode de 2 ore video, acum imi ia intre 4-5 ore acelasi encode), dar nu asta vroiam sa scot in evidenta ci faptul ca la partea de multi-tasking i7 din laptop este PRAF. ii dau o sarcina, o executa, dar daca vreau sa intru pe net ori sa deschid un fisier bmp, ori un pdf, ori alt document, sageata mouse-ului se transforma intr-un cerc ce se invarte la infinit, semn ca procesorul se chinuie. Cu vechiul Athlon nu pateam asa ceva.
In mod clar, pentru jocuri si procesare video, Athlon 64 X2 5000+ este un procesor depasit. Daca insa este folosit exclusiv pentru navigare net, multimedia (vizionarea de blu-ray-uri ori a altor fisiere 1080p), si activitati gen Office, procesorul duce suficient de mult incat sa va satisfaca dorintele, in special pe partea de multi-tasking.