@DIDE, nu contesc ca ai fi sau nu inginer, dar iti aduc la cunostinta asta :
- procesorul era AMD Athlon 64 X2 4800+, modelul Brisbane, cu TDP 65 W. Vara se incingea undeva intre 55-68 grade Celsius.
- puteam vedea Blu-Ray-uri folosindu-ma de playerul ArcSoft Total Media Theatre 5. Le vedeam fara sacadare. La fel vedeam si filme encodate in 1080p, fara sacadare, folosind K-Lite Codecs si CoreCodec AVC.
- pentru un procesor lansat la sfarsitul lui 2006, eu zic ca si-a facut treaba cu brio pana prin 2011.
- consider ca si in ziua de azi, pentru multimedia, navigare pe net si activitate Ofiice este suficient. Ca exista solutii mult mai bune si mai scumpe, nu neg.
- legat de SSD, nu comentez, dar sa renunt la HDD-ul meu de 1 Tb ca sa-mi iau un SSD de 240 Gb, sa investesc si intr-o solutie externa de stocare, clar nu face parte dintre prioritatile mele actuale.
- chiar daca procesorul i7 4500 U are frecventa stoc de doar 1,8 Ghz, prin comutarea laptopului pe High Performance Mode, frecventa creste undeva la 2,96 Ghz. Eu il tin pe aceasta setare, intrucat laptopul il am mai tot timpul acasa, deci poate fi tinut in priza, pentru a nu fi problema cu bateria.