@Mayhem > Da, prietene, asta inseamna 400 lei un ssd de 120 gb, 150 lei minim un rack usb solid ( am o experienta cam proasta cu rack-urile slabe si cabluri de proasta calitate) si cam 100-150 lei manopera la sucursula Lenovo, intrucat laptopul are doar cateva luni si este in garantie. Toate astea pentru un delay de 8-10 secunde cand ii dau sa execute o a doua sarcina in multitasking ? Merci, dar inca stau potolit, prioritatea mea este un bluray writer extern de calitate.
In cazul in care m-am facut gresit inteles, laptopul se misca foarte rapid in jocuri, chiar si la encodare video este bunicel, pe partea de multimedia este mai mult decat suficient (il am atasat prin HDMI la un monitor Samsung de 27 inches), doar cand ii dau o a doua sarcina in multi-tasking, sta cateva secunde si "rumega", in rest se comporta foarte bine.

@Fratzica > Sper ca nu te-a speriat recomandarea de a-ti lua un PS4, dar judecand prin prisma faptelor ca nu ti-ai permite nici macar un i3 (care nu stiu cat o sa mai duca in jocuri), nu ai mentionat de ce buget dispui (fiindca procesorul recomandat mai necesita si o placa de baza potrivita, memorii, hdd, placa video, carcasa si sursa, plus o unitate optica), nu ai mentionat daca vrei sa faci un upgrade la un sistem deja existent, intelege ca ii este greu unui om sa iti faca o recomandare. Asa ti-am recomandat PS4, desi ma gandesc ca daca nu iti permiti un i3 (cat 2 jocuri noi de PS4), posibil sa nu-ti permiti nici PS4-ul. Revino cu detalii despre ce vrei sa faci: un upgrade la un sistem deja existent, un sistem nou si un buget maxim pe care vrei sa-l cheltui. Doar asa ti se poate da un sfat.