Quote Originally Posted by luciteck View Post
MAC-ul fizic ramane acelasi, oricate incercari de spoofing ai face.
Eu zic ca te legi de termeni care nu au nici cea mai mica legatura. Una este sa faci spoofing la o placa de retea (pe care o poti interoga - din linie de comanda, nici acolo nu poti face asta doar fiind conectat la placa respectiva - poate doar in filme), si alta e sa schimbi la un router unde poate nici tu local nu ai acces via SSH (si asta pt. ca multe routere nici nu ofera acces SSH, NTP, etc.), daramite cineva din exterior.

Nu am auzit pana la tine de asa ceva, ca odata ce ai schimbat MAC-ul din router sa iti detecteze cineva (PSN in cazul de fata) ce MAC ai avut tu inainte. E o gogorita (pardon my french) si functia respectiva a fost folosita dintotdeauna pentru a nu putea fi limitat de cineva, in special de provideri care dau acces doar bazat pe MAC.

Btw, daca vrei, iti dau IP-ul routerului meu... si daca tu reusesti sa afli ce MAC aveam inainte de modificare, ti-l fac cadou (e un amarat de AC68U)...

Daca PSN-ul (sau orice alt provider de servicii online) iti blocheaza MAC-ul consolei, acolo chiar nu cred ca e vreo solutie, pentru ca nu poti sa schimbi din consola (poate merge pe un PS3 modat cu un anumit homebrew/firmware modificat? no ideea).
Quote Originally Posted by Dant3 View Post
Pai de ce merge cu alte routere dacă problema e PSN-ul?
Cred ca raspunsul e mai simplu decat pare: nu a facut ce trebuie (de exp. daca nu-l rebootezi, ai activ MAC-ul vechi), sau routerul lui nu schimba real MAC-ul. Sau a facut treaba asta fiind online, conectat la PSN or whatever... si e ca si cand le-ai zice "Hi, my name was Vasile. Now i'm Gheorghe. Can you ban this name too?". You get the point...