Ideea e sa reusim sa descarcam jocurile de pe Games with Gold, din simplul motiv ca sunt ALE NOASTRE. Si trebuie sa facem un "model" de lucru, ceva uniform, standard....simplu pentru toti. Daca ne adancim in port forward....multi nu cunosc retelistica. Si pentru a reusi ai nevoie de dou a chestii la fel: IP de conectare la Live sa fie al tarii pe care s-a facut contul. In esenta nu e mare lucru. Mare lucru e sa gasesti un provider VPN care sa iti dea acces la VPN cat mai ieftin cu putinta. Nu ai nevoie de trafic foarte mult, sau de vizeza foarte mare, caci folosesti metoda scrisa de mine mai sus si merge garanta. Problema e ca acel soft (VPN Reactor) in versiunea free, nu se conecteaza decat la un server din US. Ceea ce inseamna ca pentru cei cu conturi de UK nu va functiona (testat de mine).

Partea buna ca pentru US avem o solutie, mai ramane de cautat un VPN gratis pentru cateva minute (15-20min) cu conectare in UK.

De ce imi bat capul cu asta, am doua conturi unul UK si unul US, amandoua sunt in primele zile de folosire (cu card si paypal la amandoua), dar nu stiu cu care sa merg inainte si la care sa renunt. As opta pentru cel de UK, caci de acum incolo voi folosi REDEEM CODE luate le la Altex pe 3 sau 12 luni. Si alea din Altex toate sunt pentru cont UK. Si fix VPN gratuit pentru UK nu gasesc. Am gasit unul dar e gratuit doar o zi.


CONCLUZIE:
1. Daca ai cont de UK ai nevoie de VPN cu conectare la UK (inca nu am gasit unul gratuit sau demo, dar folosibil in orice zi, toate au cateva zile, dupa care e cu bani)
2. Daca ai cont de US ai nevoie de VPN cu conectare la US (aici ai noroc ca merge cu VPN Reactor)

VPN-ul ar trebui sa fie trial, sau demo sau gratuit, sau cum o fi el, numa sa mearga in orice zi ai nevoie de el, 10-15 minute.
VPN-ul cu abonament e scump 5-10 dolari sau euro lunar, nu merita pentru ce avem noi nevoie.

Sper ca m-am facut inteles. INCA ODATA, AMBELE CONTURI AU FOST TESTATE CU SUCCES (la cel US am folosit VPN Reactor, iar la cel UK am folosit HideIPVPN, valabil 1 zi).
Am reusit sa descarc de doua ori, (pe fiecare cont UK si US) jocul Dungeon Siege III

---------- Post added 23-11-2015 at 21:11 ----------

Inca un lucru, pentru cei care vor sa se uite la Netflix, Hulu, Vevo, etc. Pentru a putea accesa continut american aveti nevoie ori de IP america (exact povestea de mai sus) ori de DNS de america (nu functioneaza la GWG). La fel, toti providerii care ofera asa ceva, vor bani (5-7 dolari lunar).

Exista unii care dau asta gratuit, cu o conditie: sa le accesezi situl macar o data pe luna. In varianta cu bani (1 dolar pe luna), ai acces permanent de pe 3 IP-uri diferite. Eu am facut o plata prin paypal in prima luna, dupa care am renuntat, dar contul a ramas activ si in ziua de azi. DNS-urile pe care ti le dau ei, de pui in router, inlocuindu-le pe cele ale furnizorului tau de internet. In felul asta, ai acces la continut american pe toate dispozitivele din casa ta.
Siteul cu pricina este https://tvunblock.com/