Multumesc pentru review-ul detaliat, nota 10 cu plus
Ca si tine, ma consider un mare fan Starcraft, pentru mine nu exista un univers Sci-Fi mai interesant ca Stacraft.
Cand am terminat epilogul (pe Brutal am jucat din prma) radeam dar si sa plangeam in acelasi timp, nu stiu daca am mai facut asa ceva vreodata, radeam cu lacrimi. Pe de o parte m-am bucurat ca sfarsitul s-a terminat cum s-a terminat (fara spoilere) pe de alta parte m-am intristat amarnic ca aceasta este ultima parte din trilogia Starcraft 2 si ca probabil iar va trebui sa mai astept 10-15 ani pana se va anunta SC3 (daca asa ceva se va intampla vreodata).
Au ramas multe semne de intrebare, in special nu s-a vorbit deloc de UED (United Earth Directorate) care aproape ca au omorat totul in sectorul Koprulu in primul SC, nu se stie cum se termina poveste Reginei zerg Niadra de pe nava amiral Protoss din Heart of the Swarm, nu se stie ce intentii are Valerian Mengsk, desi am mare incredere in Matt Horner care ii este mana dreapta, cred ca Valerian va deveni corupt ca si tatsu' si cel mai important sfrasitul SC2 lasa multe semne de intrebare.

Pe de alta parte mi se pare ca, calitatea povestei putin s-a degradat (dau vina pe Criss Metzen care se uita la prea multe desene animate Disney ), uitandu-ma la SC1 totul se rezuma la lupta pentru putere, jocuri politice peste tot, tot universul era in haos, toate cele 3 rase doreau dominatia suprema. Insa aici in SC2, poveste cu Amon imi aminteste mult de finalul WarCraft 3 si de multe povesti unde poporul sarac dar unit doboara regele puternic si corupt, parca am mai auzit povestea asta de cel putin 10 ori, sunt sigur ca Blizzard poate ceva mult mai bun.
Nu ma plang, mi-au placut misiunile si povestea dar as fi vrut o poveste mai matura, sunt sigur ca majoritatea fan base-ului Starcraft are deja mai mult de 30 de ani.

Multiplayer-ul e super fun, inca nu am incercat Archon mode, insa eu nu ma pot desprinde de Co-op Missions (level 10 cu Raynor si level 13 cu Swann)
Go Starcraft Go!

PS: Daca are cineva de vanzare SC2 Wings of Liberty Collectors Edition va rog sa imi dati un PM (trebuie sa imi termin colectia de SC2 CE).