Eu pe-asta cu televiziunea nu prea o inteleg (probabil si din cauza faptului ca eu nu prea ma uit la TV).
Pare-a fi un argument solid dar eu nu prea o musc pe-asta.
Pana si zilele "cablului" asa cum il stim e posibil sa fie cam numarate.

Pe Smart-ul meu ma uit la filme (de pe un HDD extern / bluray nici nu mai stiu de cand nu l-am mai folosit) si uneori online la cate ceva (daca ma vad "uitandu-ma la TV" asta va fi pe varii canale online, unde astfel de continut va asigur ca va fi abundent in viitorul apropiat).

In ceea ce ma priveste un UHD (ca nu prea e 4K, tehnic, dar poate cu alta ocazie) a facut diferenta la calitatea imaginii si a experientei per ansablu la vizionarea de filme / documentare (intr-adevar, relativ putin continut UHD, dar in ciuda "hatingului" si upscalat se vede destul de bine, acolo unde nu gasim continut dedicat).
Jocuri, nu m-as juca pe un astfel de TV pe PC, consolele noastre merg pe Full HD (prin urmare nu are rost UHD pentru console gaming).
Pe un monitor de genul cu o bestie de PC, de-acord.

Conluzionand TV UHD / 4K "se intampla" fie ca ne place. Totodata nu cred ca "va fi" direct proportional cu standardul consolelor.
Device-urile / producatorii vor trebui sa tina pasul cu acest standard, nu viceversa.
Mai degraba POATE peste vreo 2 ani cand mai avansam ceva, rafinam un pic tehnologic, consolele vor putea sa impinga un standard UHD/4k, dar atunci ma intreb daca nu cumva tot pe la 30FPS va fi media.
Trebuie sa ne gandim ca totusi cutiutele astea au un pret in jur de 400 USD. Ce ne dorim noi ma indoiesc ca ar putea fi oferit la un pret similar.

Ma indoiesc ca producatorii de console vor continua pe aceeasi linie (business model similar, acelasi tip de produs).
Se vor schimba niste lucruri, deocamdata cred nici "ei" nu prea stiu ce si cum va fi (de la rezolutie, la suport magnetic / cloud / digital si pana la VR).

PS: 1440p / 1600p, nu cred ca vor apuca sa devina mai populare decat sunt acum.