Eu am inceput prin '98 cand fratele meu a primit de craciun un terminator, eu rar ma jucam pe el, pana un an mai tarziu cand el a primit un amd k6 si mi-a lasat mie terminatorul. Dupa aceea a urmat o perioada in care frecam intr-una casete cu mario, tanks si un joc care mi-a ramas intiparit in memorie: Teenage Mutant Ninja Turtles Tournament, un joc de fighting care imi placea la nebunie. Acum cateva luni am incercat sa il rejoc si mi s-a parut groaznic, dar la vremea aceea abia asteptam sa vin de la gradinita sa ma joc "batai cu testoase".

Pe terminatoare si alte clone m-am jucat pana prin 2001-2002, cand am primit un Playstation cadou de la un prieten de-al tatalui meu care locuia in Anglia. Tin minte ca odata cu consola am primit 4 jocuri si anume: Fantastic 4, Alien Trilogy, Tekken 3 si un Bloody Roar. Pe ea s-au perindat multe jocuri, iar cele care mi-au placut cel mai mult si le joc si acum cu placere sunt jocurile Disney: Disney's Tarzan, Disney's Atlantis, Disney's Hercule etc.

Mania Playstation a durat putin, un an cred, pana in vara lui 2003 cand, dupa multe insistente parinti mi-au cumparat un Playstation 2 care a costat pe la 17 milioane, tin minte ca mi se parea o suma astronomica, pe vremea aceea credeam ca acea consola e mai scumpa ca o masina. Odata cu ea am primit 2 jocuri, Ratchet & Clank si War of the Monsters. Nu pot exprima in cuvinte ce am simtit cand am pus prima oara Ratchet & Clank in consola, mi se parea ceva din alta lume, parca eram in paradis, iubeam sa lovesc inamicii cu cheia, sa ii vad cum se dezmembreaza si cum cad suruburi din ei. Pe langa Ratchet & Clank imi placea foarte mult Dragon Ball Z Budokai 1, care il jucasem la o sala de jocuri si l-am innebunit pe tata cand a plecat in delegatie in Austria sa mi-l gaseasca. Prin 2005 ma plictisisem de ps2, mai ales ca pe vremea aceea nu jucam foarte multe originale si aveam un modchip care putea citi doar CD-uri, libraria de jocuri care intra pe CD-uri s-a rarit din ce in ce mai mult si am pus consola de-o parte. Pe atunci visam la un psp, era de-abia aparut si mi se parea cea mai frumoasa jucarie din lume.

Anii 2005-2007 i-am petrecut mai mult in fata PC-ului, jucand MMORPG-uri: MU, WoW(de care m-am lasat vara trecuta, cautati pe armory Semos, Night Elf Druid, daca vreti), Lineage si tot felul de joculete.

In toamna tarzie a anului 2007 simteam nevoia de un update la calculator, ma tot uitam pe site-uri de specialitate si atunci m-a lovit, senzatia aceea care o avusesem cand jucasem pentru prima oara Ratchet & Clank, mi-am luat inima in dinti si le-am cerut parintilor bani pentru un modchip. Dupa ce s-a rezolvat treaba m-a apucat nebunia. Era inainte de tezele nationale, toata lumea invata, eu ma jucam Bully, God of War, Destroy all Humans! si toate Tony Hawkurile de la Underground incoace 15/24 7 zile din sapte.

Prin ianuarie-februarie m-a apucat din nou o nevoie de update si am mers pe mana PSP-ului, imi doream unul de mult timp, iar acum, preturile erau scazute si erau aparute deja o multime de titluri bune. Zis si facut, in februarie aveam un psp care timp de 2-3 luni a fost oprit foarte putin timp, am jucat si terminat pe el multe titluri: GTA-urile, Daxter, Dungeon Siege, God of war, WRC si altele, precum si multe titluri de pe venerabila consola PS1 si de pe primele console nintendo.

In aprilie mi-am luat inima-n dinti si am cerut un ps3, eram 80% sigur ca o sa ma lovesc de un refuz deoarece parinti cred ca sunt cam mare pentru jocuri, aveam pregatite argumente solide, mai ales ca ei vroiau sa imi cumpere un calculator nou. Am inceput sa le povestesc cat e de frumos, ca e mai ieftin ca si un calculator si degeaba imi iau calculator performant, oricum ma voi juca pe el la fel ca pe consola si daca nu ma joc pot scrie in word si sta pe internet si pe calculatorul care il am. In 2 mai aveam deja o copie a faimosului GTA IV, chiar daca nu aveam inca un Playstation 3. La aproape o saptamana de uitat la cat de frumos e artowork-ul de pe carcasa GTA si invatat aproape pe de rost harta, mi-am luat si un ps3. A urmat un maraton cam de 10-12 ore de gta (cu o saptamana inainte de teza nationala la romana ). De aici cred ca majoritatea intuiti ce s-a intamplat, mai ales ca din acea perioada am devenit un membru destul de activ in cealalta comunitate pe sectiunea de console.


Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea si daca v-am plictisit, iertati-ma, de mult vroiam sa scriu o mica istorie a mea cu jocurile video si pur si simplu m-am descarcat fara sa vad cum bara de scroll se face din ce in ce mai mica.

P.S. Daca se poate as ruga sa nu stergeti fragmentele care pomenesc de modchipuri, la vremea aceea nu prea stiam eu cu ce se mananca jocurile originale. Mai ales ca depindeam si inca depind de parinti, carora nu le prea place cand dau cate 2-3-4 milioane pe luna pe jocuri.