Azi am instalat retropie pe un Rasberry Pi 3, am conectat un controller chinezesc wireless (clona PS3) si functioneaza ideal. Din citite vad ca aproximativ orice controller poate fi conectat, iar cele wireless trebuie sa aiba dongle. Cel de PS3 si de X360 am auzit ca functioneaza fara dongle dar nu am cum sa testez. Daaaar, gasesc foarte greu rom-uri. Daca vrea cineva sa vada cum functioneaza, voi face un video cu framerates (in cazul dreamcast si PSP), compatibilitati si tutorial de configurare (este simplu). Mai greu pare copiatul jocurilor in device. Daca vrea cineva sa vada un joc anume, lasati un mesaj si voi reveni dupa sarbatori cu video si alte informatii.

---------- Post added 27-04-2016 at 11:08 ----------

Update 1: Am rulat un joc de Mega Drive si cateva jocuri preinstalate: Quake, Quake 3 demo si Doom, fara sa existe probleme de performanta sau randare. Quake 3 l-am jucat mouse&keys, iar controlul este exact la fel ca pe un PC. Copiatul rom-urilor este relativ dificil daca nu stii un gram de linux si vrei sa folosesti varianta FTP, dar se poate direct din windows (7, 8 sau 10) prin acces direct la IP-ul Pi-ului si copy paste in folderul respectiv emulatorului. Exista si varianta de copiere prin stick USB, dar, aceeasi problema ca si prin FTP, trebuie sa inveti comenzile interfetei. Transferul prin Windows este foarte greoi, Alladin tinand 30 de sec pana l-am copiat (2Mb). Am obtinut Nightmare Creatures II, Soul Reaver si Sonic Adventures pt. Dreamcastl; Tekken 3, Fighting Force si Crash Bandicoot pt. PSX; God of war: ghost of sparta pt. PSP, Colectie Street Fighter si Mario pentru NES si SNES, Alladin si Contra pentru Mega Drive 2, urmand sa le fac un test in urmatoarele 2 zile.

Primul dezavantaj al emulatorului Sega este ca nu are butoane reset/power si trebuie restartata dracia ca sa iesi din joc, iar operatia de restart consta in scos din priza - bagat inapoi in priza, not fun. Exista un workaround, daca editezi codul de baza al emualtorului, exista chiar si tutoriale si indicatii (probabil va veni un update la un moment dat) dar daca nu stii Linux, well, it's like learning to walk with half a leg. Alt inconvenient este ca vei avea nevoie de tastatura ori de cate ori vrei sa copiezi ceva sau daca vrei sa te conectezi la wifi, deoarece acele intefete nu sunt optimizate for typing with your gamepad. Am citit ca s-ar putea face acest lucru cu controllere originale PS3/X360, dar din moment ce nu am unul, iar cel de XBOX One nu este inca compatibil daca nu-i cumpar dongle, nu vom sti in curand.