La bugetul asta nu prea are variante Monky.
Generalizarea nu este buna.. in general (ah ce-am zis aici!), dar in acest segment de pret se cam aplica.
Panoul "sort-of-VA" este potrivit pentru "best of two worlds". Livreaza o imaginie (calitativ) mai mult decat decenta, in timp ce ofera un timp de raspuns foarte ok (nu mi se pare deloc de neglijat pentru un TV) iar pe partea de OS, Tizen este destul de "rapid".
Cat despre game mode, eu il folosesc (ce-i drept pe un UHD), il gasesc util.

TV-urile nu reprezinta solutia perfecta pentru jucat, spre deosebire de monitoare dar na, pentru console.. diagonala > ochi
Cand mai vrei sa fie ok si pentru vizionat, ca doar nu il iei doar pentru jucat, trebuie sa te si pupi cu femeia la un film.. sau sa te mai uiti si la un meci, na, lucrurile se complica.
Din pacate (nu doar pe acest segment de pret) asta este ce avem (la momentul actual) dpdv tehnologic (LED), cu bune si cu rele.
Eu oricum sfatuiesc a se merge in magazin/showroom, testa mai multe TV-uri, infinge un stick, testa cu poze, butona un pic, si-abia apoi sa se faca achizitia. Nu exista panou perfect.. nici pe departe (toate au clouding, banding, etc.), eu de-abia dupa 3 am ajuns la unul decent.
Cum ai zis si tu, OLED-urile alta treaba.. dar mai e pana acolo, cel putin pentru mine (oricat de mult mi-as dori o renovare a "man-cave", avem alte prioritati).
Oricum, pana la urma, fiecare cu gusturile lui, am incercat sa fiu cat mai obiectiv si sa ofer o solutie in acel buget.
Oh ca tot ai mentionat, inca am o plasma VIERA (la parinti) pe care ma mai joc din cand in cand Good times.

PS: nu am nimic cu "baietii", ba din contra, am avut/testat (de-a lungul vremii) nu cateva monitoare/TV-uri LG.. primul meu PC l-am luat cu un monitor LG (ah melancolie..)