La 1 as zice ca mai bine iti schimbi abonamentul... eu unul nici nu credeam ca mai exista operatori de telefonie in Romania care taxeaza SMS-urile (indiferent de marime). Cred ca sunt ani buni de cand sunt nelimitate (inclusiv la pachetele mici, de 5-10 euro). Nu stiu sa-ti recomand o tastatura anume intrucat primul lucru pe care-l dezactivez la aplicatii de genul asta este auto-suggestion-ul. Atat din motive de ergonomie (mananca din ecran), cat si din motive de privacy/securitate (cam toate trimit ceea ce scrii, pentru a "invata" - zic ei).

La 2 din cate stiu Yahoo Messenger nu comprima nimic. Daca insa vrei sa trimiti videoclip-uri mai lungi, nu stiu... cred ca Whatsapp? Sau eventual un Dropbox ceva, si dai link-uri la fisierele tale? Sau le pui pe YouTube ca private si dai acces la cine vrei...

Iar la 3 nu te mai agita (mai ales ca ai Android destul de nou). Politica Google in privinta memoriei folosite in ultimii 5 ani or so este "Free RAM = Unused RAM = Bad RAM". Cu alte cuvinte, Android-ul va incerca sa tina in cache aplicatiile (pentru a se incarca mai rapid), sa faca preemptive cache la cele pe care stie ca le folosesti mai des, and so on. Daca pe vremuri o aplicatie gen Auto Task Killer era de baza, in ziua de azi e useless, ba chiar faci mai rau daca te bagi peste modul de optimizare al memoriei. Daca vrei tu insa neaparat sa vezi ce si cum, incearca un ES Task Manager.