L-am vazut si eu duminica, nu am apucat sa postez nimic.

Mi-a placut filmul, atat mie cat si catorva prieteni, ei fani mai infocati asa, am "re-trait" niste scene, momente din jocuri, nuvele citite.. frumos, totodata pentru o introducere in lumea Warcraft, le-a iesit (iar bugetul a fost relativ mic?).
Femeia mea nu stia foarte multe despre acest univers, si i-a placut. Ba mai mult, datorita curiozitatii a trebuit, dupa, sa-i fac un rezumat a lumii Warcraft.. si a lucrurilor ce se vor intampla "mai incolo".
In principiu, noi baietii eram frate, "ce tare a fost aia, frumos easter egg lol, le-au iesit orcii bine de tot.. meh la asta, etc" iar fetele erau.. "auzi dar Tolkien a influentat asta? ce-a fost mai intai, jocul sau cartile? pai si ce se intampla cu asta?, etc"
Deci a prins destul de bine si la cei care nu erau atat de familiari cu aceasta lume.

Probabil in 2017 vom avea urmatoarea parte? Bani deja in buzunar pentru Activi$ion (Blizzard) si Legendary Pictures.
Si ca sa concluzionez / raspund la propriu-mi post de mai sus, da, s-a ridicat la nivelul asteptarilor.
Astept sa iasa insa blu-ray, poate un UHD, sa vad si eu calumea.. nu-mi plac deloc 3D-urile astea. Sa puna tarif de 3D la filme 2D daca sunt fomalai, dar sa avem asa ceva, sa ne lase sa ne uitam si noi "normal" la un film, "ca pe vremuri".
Vad numai verde, distorsionat si ma mai iau si durerile de cap uneori..