Eu cred ca de fapt nu o sa "repare" nimic.. doar asa o "spoiala"/carcasa putin schimbata (si probabil acelasi chip grafic ca pe XBOX ONE S, probabil tot "capabila de HDR", ca mai nou suntem mari fani acest termen).
Toate astea pentru a nu ramane in urma M$ pe partea de "slim". Ii haituiesc pe baieti.. ce cred ei, au avut o vara plina de anunturi bombastice si console potente.. stai asa ca nu e asa.
In concluzie, hop si ei, nu se mai satura..

LE: cum ar fi sa nu cumva sa faca o si mai nefacuta $ony, iar imi pun palaria de paie.. speculatoare
Sa iasa cu asta in toamna (ca vad deodata data de Septembrie.. toata lumea banuia in toamna aparitia NEO, tocmai la timp pentru PSVR) si sa fie slim asta ce trebuia sa fie de fapt NEO
Pentru ca daca intr-adevar NEO este mai slaba ca Scorpio, nu prea ar avea relevanta sa o scoata in conditiile actuale, mai degraba in anul lansarii Scorpio (probabil direct dependent de aparitia noilor chip-uri grafice AMD de anul viitor, pentru ca ma indoiesc ca un RX 480 castrat va scoate ce zic baietii ca scot, altfel, cum ziceam si pe thread-ul dedicat, umbla cu ciori vopsite).
In schimb un slim ar avea relevanta (in conditiile lansarii XBOX ONE S, sa nu ramana de caruta).. pe de alta parte am inteles ca s-au trimis deja dev kit-uri pentru NEO.. deci na, in sfarsit, speculatii, concluzia ramane aceeasi -- nu se mai satura..