Cred si eu ca esti dezamagit, pentru ca nu esti gamerul pe care il vor ei. Mi se pare o miscare buna, desi nu sunt fanul ei, miscarea are sens. Imagineaza-ti o consola cu puterea unui iPad, care sa ruleze jocuri Nintendo. Imagineaza-ti un 3DS cu puterea unui iPad pe care il poti conecta la TV. Asta incearca ei sa faca. Toate consolele lor au fost slabe ca hardware, cel putin comparativ cu competitia. Wii a avut succes in ciuda dezavantajului asta, la fel si 3DS care a creat si el o mica isterie similara, doar cu WiiU au dat-o grav in bara.

Mie imi place ce zic ei, ce ma face sa cred ca nu vor avea un succes fabulos e faptul ca lumea nu prea e dispusa sa care multe device-uri cand calatoreste de exemplu, caz in care acest NX sau chiar nou 3DS nu vor fi cumparate de cei on the move, ca pana la urma si o tableta iti da posibilitatea sa te joci mii de jocuri, dar si sa accesezi YT, sa iti citesti mailurile, sa ai Spotify, Netflix, etc. Iar faptul ca o fac si portabila sugereaza din nou un hardware slabut. Am impresia ca Nintendo incearca din nou sa impace pe toata lumea fara insa sa multumeasca pe nimeni. Vor o consola jack of all trades, but master of nothing.