N-as zice ca am fost vreodata jucator de consola sau de PC. Am jucat pe ce am apucat, cand am apucat. Prima oara cand am butonat ceva, a fost prin '85, era o jucarie de la Mattel Electronics, adusa de batranul meu de la munca. Imprumutata de la un coleg dupa multe rugaminti fierbinti. Cand am pus ochii pe ea, m-am aprins mai ceva ca focul lu' Ardei. Era ceva cu submarine si crucisatoare. Tare de tot, dar a trebuit sa o returnez. Dupa aceea (dupa '90) am capatat un Cobra (de productie romaneasca) daca si-l mai aminteste cineva. Mai vedeam prin revistele straine (Quelle) , aduse pe sub mana, ce jocuri sau ce aparate bucurau ochii celor de pe-afara. Abia cand m-am angajat am reusit sa-mi iau un PC corespunzator. Iar de console nici nu s-a pus problema decat abia prin 2007 cand piata de console SH era destul de bogata, abia atunci am reusit sa imi achizitionez ce vazusem cand eram copil. Ce se gasea prin 1996-2002, se gasea la magazinul Unirea, erau mai multe magazine cu jocuri si console noi si SH (3 parca, daca memoria nu ma inseala) cu preturi nu tocmai accesibile. In perioada aia ma jucam pe PC, unde pirateria pe diskete era in floare. Mai tin minte si acum drumurile facute in miez de noapte cu o sacosa de rafie plina ochi cu floape pe care incapeau maxim...2 jocuri. Si da era nebunie sa pui un joc de dimensiuni mai mari strict pe floape, dar cine avea bani de unitate optica in 96-97?!