Acolo sunt 7 filtre de fapt (cel metalic este si el un filtru mecanic). Mai urmeaza osmozatorul (care mai are si el inca 3 cartuse), mai este inainte dedurizatorul si inca un prefiltru. E exagerat, stiu... dar din pacate aici apa lasa de dorit. Incepusem sa detaliez pe http://www.consolegames.ro/forum/f63...m/#post1333459 dar am renuntat din cauza supararilor cu diverse. Poate dupa ce-mi revin voi continua...

Eu le spun "cani"... sunt foarte comune, le gasesti mai peste tot atat in varianta de 5" cat si de 10". Ba chiar exista asa numitele Big Blue care sunt de 20" (monstruos de mari si de scumpe). Accepta cam orice fel de cartus de filtrare de pe piata. Atentie insa ca sunt zeci de producatori de asa ceva (si cani si filtre) mai mult sau mai putin bine facute. Eu recomand AquaFilter, care au de toate si sunt foarte bine facute - vezi aici: Whole House Water Systems | Aquafilter Europe Ltd. (aici ai un distribuitor din Romania: Filtre apa | Dedurizatoare apa | Purificatoare apa | Dozatoare apa | Dezinfectare apa | Tratare apa | ROCLEAR SRL |BIHOR | ROMANIA |Oradea |).

Circuitul e foarte simplu: intra apa de la pompa de apa (in cazul meu put, cand stateam la bloc era vorba de apa din coloana), trece prin canile de filtre (unde e recomandat sa incepi cu filtru mecanic - ce se poate spala - de 80-100 microni, continui cu 50 microni, 20 microni, 5 microni, carbon activ, etc.). Poti sa pui zeci de cartuse cu diverse functii (mineralizare, dedurizare, filtre de metale, etc.).

O "cana" d-asta e vreo 50 RON (daca vrei si cu robinet de scurgere e mai scump, aproape dublu), si iti mai trebuie cartusele de filtrare (care pleaca de la 5 RON).

Mie mi se par foarte OK fata de sistemele "gata facute", pentru ca iti poti customiza cum vrei... poti pune cate vrei... sunt transparente si vezi usor daca sau murdarit, sunt usor de manevrat, etc. Le recomand cu caldura (mai ales ca iesi mult mai ieftin cu ele decat cu sistemele "ready to use", unde de obicei esti nevoit sa le cumperi cartusele lor "oficiale"). Bafta!