Quote Originally Posted by trickz View Post
N-am putea spune si ca iPhone este, de fapt, un terminal marca Foxconn? Nu spunem, pentru ca designul exterior, specificatiile hardware si softul sunt comandate, lucrate, personalizate si verificate de Apple. La fel este si relatia dintre HTC si Google. Daca, in orice moment, sefii de la marketing ar decide ca e profitabil pentru piata chineza (sa spunem) ca terminalul Apple sa fie vandut ca Foxconn iPhone 7, ar face-o, la fel cum aceleasi minti luminate, dar din curtea Google, au decis ca firma este destul de puternica sa sustina un telefon brand propriu.

...

Nu stiu daca Google vor putea rezolva latura asta, dar daca vorbim de un telefon premium, vorbim si de servicii premium. Baietii au promis suport 24/7 si conditii speciale de service, iar daca ajung cu ele si in Romania, pe mine m-au convins. Orice, doar sa nu mai dau de Regenersis, cu garantie non-Apple.
E o oarecare diferenta intre cele doua exemple. Cred ca ar trebui sa te gandesti la Foxconn ca fiind o fabrica. HTC nu e doar atat, ba din contra, e un concurent pe piata de telefoane cu Android. Situatia ar fi fost asemanatoare daca Apple si-ar fi fabricat telefoanele la... Samsung sau LG (de exp.).

Dupa care ne legam de a doua parte a postului tau, cea legata de service. Eu cu Nexus-ul cand am ajuns la garantie, pentru ca era facut de Asus (si nu Google), a ajuns la service autorizat Asus. Daca Pixel va ajunge si el la service HTC (si nu Google), atunci lasa-mi si mie placerea de a spune ca e facut de HTC, nu de Google. Asa cum telefoanele Apple nu le trimiti la service Foxconn, ci le duci la Apple. Am i right?

Also, ma asteptam ca Google sa vina cu un procesor custom, sa mai termine cu colectia de ARM-uri pe care oricine o poate cumpara de pe piata. Au ales un Snapdragon 821, care nu e rau... dar e facut/gandit de altcineva... Mai e mult timp pana Google va deveni si un "hardware company" asa cum este pe partea de software. Un bun exemplu ca nu stau bine aici ar fi si moartea celui mai asteptat proiect de la ei (cel putin de mine): Ara. Daca Ara ar fi iesit pe piata, telefoane gen Pixel, Note, iPhone & Co. pentru mine unul n-ar mai fi avut sens...