Templier: din cate stiu cei de la Nintendo nu au anuntat niciodata ca Switch-ul (ermmm, NX-ul) va fi o "consola revolutionara". E asa cum ai spus si tu un hype generat in mare parte de cei care detin "next-gen-uri" si care isi doreau sa apara un al treilea jucator cu ceva mai puternic... de parca n-ar fi fost suficient PC-ul si upgrade-urile aferente (recunosc ca si eu am trecut prin faza asta, si am revenit la cea in care imi doream ceva altfel de la Nintendo, nu doar "inca un PS4, PS4 Pro, PS4 Extreme, PS4 Ultimate"). Din cate observ tu incerci sa te convingi ca un handheld e useless si e foarte posibil sa fie asa in cazul tau. Insa in cazurile celor cateva sute de milioane carora Nintendo le-a vandut DS-uri, 3DS-uri, GB-uri si alte portabile... se pare ca un handheld era fix ce le trebuia. Daca acest lucru va fi valabil si in 2017, asta ramane de vazut!

Eu am "propavaduit" mult timp chestia cu gamingul pe mobile devices (si chiar am comis "blasfemia" de a incerca sa numesc smartphoanele si tabletele ca fiind "console portabile"), si recunosc ca sunt intr-o perioada in care ma joc 99% pe mobile... pentru ca nu am timp si posibilitatea de a sta aruncat pe fotoliu la PS4, Xbox One & Co. Jocurile sunt din ce in ce mai bune, din ce in ce mai gandite... si nu de putine ori am zis "wow, asta e chiar mai bun decat pe consola de-acasa". Insa, sunt constient de faptul ca daca un smartphone il am tot timpul cu mine, ma indoiesc ca voi purta dupa mine si un Switch. Prin urmare, nici eu nu sunt target-ul principal pentru Nintendo. Dar asta nu inseamna ca nu va avea succes si nu incerc sa ma gandesc ce se va intampla cu drobul de sare.

E foarte posibil ca totul sa tina de titlurile cu care va veni Nintendo pe piata... si vor conta foarte mult cele din start. Daca o vor "lalai" ca la Wii U (care repet, a fost o consola foarte ok, dar cu prea putine titluri third party)... s-ar putea sa se repete situatia. Acum insa, in vremurile in care un titlu gen Pokemon Go poate face intr-o zi mai mult profit decat un titlu AAA la care s-a muncit 10 ani, intr-un an... cred ca orice e posibil.