LOL. Uite o intrebuintare a lanternelor la care nu m-am gandit. Deci tu cauti praful de pe TV cu lanterna, nu? In cazul asta, nu stiu... poate ar fi bine sa folosesti o lanterna cu UV. Cu aceea vezi fiecare firisor de praf - dar s-ar putea sa fie reversul medaliei: adica sa ai impresia ca nu vei reusi niciodata sa cureti cu adevarat.

Personal nu am gasit nicio lampa UV foarte puternica (majoritatea trebuiesc folosite de la distante mici, gen 20-30cm), dar poti face o incercare cu Nitecore P20UV (e in jur de 300 RON). E o lanterna tactica cu maxim 800 lumeni via Cree XM-L2 T6, plus 4 LED-uri UV de 320 mW la 365 nm. Ai un review mai jos.



Daca nu te pasioneaza UV-ul, atunci presupun ca ti-ar fi folositoare o lanterna cu un flood cat mai puternic, fara hotspot. Si daca tot iei, macar sa fie una zoomabila, sa o poti folosi in mai multe situatii. Caz in care, un Fenix FD41 ar fi ok (Fenix FD40 avea un hotspot mai concentrat si artefacte la zoom). Altfel, daca ai buget serios, poti incerca un R50 Seeker Pro: Olight R50 Pro Seeker - Buy Now | Olightstore.com. Sau trece direct la "mama" lui, adica X7 Marauder: Olight X7 Marauder - Buy Now | Olightstore.com. Sau de ce nu, un Noctigon M43 Meteor sau ce am prezentat mai devreme, un ThruNite TN36 UT...



P.S. Sa nu ma injurati cand vedeti preturile... eventual dati si voi un buget cand cautati ceva, ca asa... the sky is the limit. De exp. in gama de custom builds (in special Titanium stuff), gasim preturi si de 2-3000$ bucata.